Společnosti Trafigura hrozí za ekologickou katastrofu dvoumilionová pokuta

Dva miliony eur pokuty hrozí nizozemské společnosti Trafigura za vývoz toxického odpadu. Před pěti lety způsobila firma ekologickou katastrofu v Pobřeží slonoviny. Vyvezla na skládku u hlavního města Abidjan vysoce jedovaté ropné zbytky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antarktida - odpad je všude na planetě | Foto: Audiovisual service EU

Podle vyšetřovací zprávy OSN zemřelo bezprostředně na následky otravy 15 lidí a další museli vyhledat ošetření v nemocnici. Soud v Amsterdamu bude o pokutě rozhodovat v pondělí.

Dvoumilionovou sankci navrhl nizozemský prokurátor v odvolání proti rozhodnutí soudu, že má Trafigura zaplatit jen milion eur pokuty.

Společnost se de facto přiznala k zavinění ekologické katastrofy v Pobřeží slonoviny tím, že se mimosoudně vyrovnala s úřady této africké země a také Velké Británie. Vyhnutí se odsouzení ji stálo 185 milionů eur.

V Nizozemsku, kde je registrovaná, ale soud pokračuje. Společnosti hrozí, že se oficiálně potvrdí, že uložením toxického odpadu na skládce u Abidjanu způsobila smrt nejméně 15 lidí a zdravotní potíže tisíců další.

Jedovatý odpad vyvezla do Pobžeří slonoviny ze zištných důvodů. Jeho likvidace v Evropě by totiž byla daleko dražší.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme