Společnosti Trafigura hrozí za ekologickou katastrofu dvoumilionová pokuta

Dva miliony eur pokuty hrozí nizozemské společnosti Trafigura za vývoz toxického odpadu. Před pěti lety způsobila firma ekologickou katastrofu v Pobřeží slonoviny. Vyvezla na skládku u hlavního města Abidjan vysoce jedovaté ropné zbytky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antarktida - odpad je všude na planetě

Antarktida - odpad je všude na planetě | Foto: Audiovisual service EU

Podle vyšetřovací zprávy OSN zemřelo bezprostředně na následky otravy 15 lidí a další museli vyhledat ošetření v nemocnici. Soud v Amsterdamu bude o pokutě rozhodovat v pondělí.

Dvoumilionovou sankci navrhl nizozemský prokurátor v odvolání proti rozhodnutí soudu, že má Trafigura zaplatit jen milion eur pokuty.

Společnost se de facto přiznala k zavinění ekologické katastrofy v Pobřeží slonoviny tím, že se mimosoudně vyrovnala s úřady této africké země a také Velké Británie. Vyhnutí se odsouzení ji stálo 185 milionů eur.

V Nizozemsku, kde je registrovaná, ale soud pokračuje. Společnosti hrozí, že se oficiálně potvrdí, že uložením toxického odpadu na skládce u Abidjanu způsobila smrt nejméně 15 lidí a zdravotní potíže tisíců další.

Jedovatý odpad vyvezla do Pobžeří slonoviny ze zištných důvodů. Jeho likvidace v Evropě by totiž byla daleko dražší.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme