Spolková kancléřka míří do Varšavy

Do Polska dnes na první oficiální návštěvu přijíždí nová německá kancléřka Angela Merkelová. Její příjezd bude v Polsku sledovaný s obzvlášť velkou pozorností. Poláci chtějí z úst německé premiérky především uslyšet, že její vláda nebude podporovat majetkové požadavky Němců, vyhnaných z Polska po druhé světové válce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A. Merkelová | Foto: ČTK/AP

Veřejnost také čeká na názor Berlína k otázce vybudování Centra proti vyhánění. Varšava se obává, že se tato instituce stane neformální ambasádou vysídlenců a navrhuje, aby se na vedení centra podíleli také Češi a Poláci.

Dalšími delikátními tématy v jednáních budou zcela jistě otázky baltského plynovodu z Ruska do Německa a německé představy o podobě budoucího evropského rozpočtu.

Polsko se snaží získat další spojence v boji proti krácení výdajů novým členským zemím. Pokud jde o dvoustranné vztahy mezi Varšavou a Berlínem - premiér uvedl, že by chtěl otevřít novou kapitolu. Od dnešních jednání ale nelze očekávat žádná zásadní rozhodnutí: spolková kancléřka a německý ministr zahraničí se chtějí především seznámit s novou polskou vládou a příštím prezidentem Lechem Kaczyńským. Nová polská mocenská elita není v Německu příliš známá.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme