Spolková kancléřka vyzývá Moskvu k plnění slibu

Německé kancléřce Angele Merkelové se nelíbí zdržovací taktika Ruska při stahování vojáků z Gruzie. Celou situaci kolem plnění ruských příslibů označila Merkelová za zcela neuspokojivou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: Jiří Hošek

Šéfka spolkové vlády Moskvu naléhavě vyzvala, aby slibovaný odchod svých jednotek z Gruzie neprodleně zahájila. "Alfou a omegou je, aby Rusko neprotahovalo stahování svých vojáků," citoval slova Merkelové na zasedání kabinetu mluvčí vlády Thomas Steg.

Ten zalitoval, že zatím neexistují žádné hodnověrné důkazy o tom, že by ruská vojska začala Gruzii skutečně opouštět.

Angela Merkelová o víkendu podpořila ambice Tbilisi stát se členem Severoatlantické aliance a některé kroky ruské strany označila za nepřiměřené. Na to konto začala některé média spekulovat o tom, že se německá kancléřka rozhodla pro přijetí nové, tvrdší politiky vůči Rusku.

Prezident Medvěděv slíbil stažení do pátku

Rusko stáhne do pátku většinu svých vojáků z Gruzie. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv to řekl v telefonickém rozhovoru svému francouzskému protějšku Nikolasi Sarkozymu. Do kavkazské země poslala Moskva vojáky po operaci gruzínské armády v Rusku nakloněné Jižní Osetii, která je formálně součástí Gruzie.

Podle agentury AFP zůstane v Gruzii po ústupu pět stovek ruských vojáků, ostatní jednotky se vrátí do Ruska a Jižní Osetie. Ruský prezident taky souhlasil s přítomností mezinárodních pozorovatelů z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě v dočasných bezpečnostních zónách na území Gruzie. Sarkozy požaduje podstatné navýšení těchto pozorovatelů.

Ministři zahraničí zemí Severoatlantické aliance se shodli, že Rusko porušilo nedávnou vojenskou invazí na gruzínské území mezinárodní právo. NATO ale neuvažuje o zrušení společného poradního orgánu s Ruskou federací a hodlá vést s Moskvou intenzivní dialog. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg oznámil, že ve středu navrhne vládě, aby přispěla Gruzii sto padesáti milióny korun na poválečnou rekonstrukci země.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme