Spolková republika Německo slaví 60. výročí svého založení

V Berlíně začaly oslavy 60. výročí založení Spolkové republiky Německo. Prezident Horst Köhler ve slavnostním projevu vyzdvihl význam německé ústavy, kterou označil za "maják svobody". Nechybělo ani poděkování východoevropským zemím za jejich podíl na pádu totalitního režimu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horst Köhler

Horst Köhler | Zdroj: ČTK

Horst Köhler jmenovitě zmínil polské hnutí Solidarita, maďarské historické rozhodnutí o otevření hranic i sovětskou "glasnosť" a "perestrojku". Spolkový prezident poděkoval "všem přátelům za pomoc na cestě ke znovusjednocení Německa".

"Na jednotě země se ještě stále musí pracovat," zdůraznil ve svém projevu Horst Köhler, který vyjádřil pochopení pro "zahořklost" obyvatel bývalé NDR z vysoké nezaměstnanosti.

Prezident taky vyzdvihl způsob, jakým Německo přistoupilo ke zločinům nacismu a jak hledalo usmíření s Židy. "Poučili jsme se z naší historie a vždycky tak budeme vystupovat proti antisemitismu, rasismu a xenofobii," prohlásila německá hlava státu. Na Starém kontinentě vidí spolkový prezident svou zemi i nadále coby "motor evropského sjednocení".

Přečtěte si také:
Východ Německa se propadá do stále větší chudoby
Německo si připomíná 70. výročí tzv. Kříšťálové noci
Německo slaví 18 let od znovusjednocení země
Výročí nezdařeného atentátu na Hitlera provázejí v Německu kontroverze
Německo začne opět vyznamenávat své vojáky za statečnost

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme