Spolková vláda odškodnila rodinu Afghánky, kterou zastřelili němečtí vojáci

Finančního odškodnění od spolkové vlády se dočkala rodina afghánské ženy, kterou minulý týden při silniční kontrole zastřelil německý příslušník mise ISAF. Vojáci zahájili palbu na dvě vozidla, která nezastavila u kontrolního stanoviště. Kromě ženy při tom zabili i dvě děti. Spekuluje se o tom, že incident vážně poškodil pověst německých vojáků na severu Afghánistánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pohřeb dětí zabitých německými vojáky v Afghánistánu | Zdroj: ČTK

Rodina zastřelené Afghánky a další příslušník jejího kmene hrozili německým vojákům krevní mstou. Právě proto se ministerstvo obrany preventivně dohodlo s bratrem zastřelené na finanční kompenzaci.

Mluvčí ministerstva odmítl, že by vyplacení odškodného bylo přiznáním viny za incident, který se stále vyšetřuje. Státní zastupitelství už nicméně jednoho z vojáků začalo stíhat pro podezření ze zabití.

Velitelství mise ISAF nad případem vyjádřilo hlubokou lítost, ale plně se postavilo za německou hlídku. Média u našich západních sousedů taky připomínají obrovskou nervozitu mezi příslušníky německého kontingentu poté, co byl ve středu při bombovém útoku zabit jeden z elitních výsadkářů.

Bernhard Gertz z odborového sdružení bundeswehru mezitím obvinil spolkovou vládu, že před německou veřejností úmyslně zkresluje bezpečnostní situaci v Afghánistánu a podmínky, ve kterých se němečtí vojáci nacházejí. "Jsme ve válce, a to s odhodlaným a fanatickým nepřítelem," řekl Gertz deníku Neue Osnabrücker Zeitung.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme