Spolkoví poslanci dali zelenou reformě zdravotnictví

Německá velká koalice prosadila ve Spolkovém sněmu kontroverzní zdravotnickou reformu. Šlo o zatím možná největší zatěžkávací zkoušku pro kabinet Angely Merkelové. Konečná podoba zákona ale po mnohaměsíčních diskuzích nakonec není tak radikální. Předlohu nepodpořila řada koaličních poslanců a opozice považuje reformu za nesociální a břídilskou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

německý Bundestag

německý Bundestag | Foto: Bundestag.de

"Zvyšujete pojistné, zavádíte ve zdravotnictví centrální plánování, zvyšujete daně a snižujete tak kvalitu výkonů pro pacienty. Radši žádnou reformu, než takhle zpackanou," vmetl koalici do tváře šéf opozičních liberálů Guido Westerwelle. Opozici se nelíbil taky fakt, že bylo do zákona na poslední chvíli zapracováno 80 pozměňovacích návrhů a že málokdo věděl, o čem vlastně hlasuje.

Ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová kritiku odmítá a třeba povinné zdravotní pojištění pro všechny, platné od roku 2009, označila naopak za "sociální průlom." "Zdravotnictví tak budeme nadále schopní financovat. Samotná péče pak získá na kvalitě, transparentnosti a účinnosti," obhajuje reformu Schmidtová.

Ani poslanci koaličního tábora ovšem nová pravidla pro fungování zdravotnického sektoru nepřijali bez výhrad a proti návrhu dokonce hlasovalo asi 40 zákonodárců CDU/CSU a SPD.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme