Spolkový sněm čeká schvalování evropské ústavy

Němečtí zákonodárci dnes budou rozhodovat o přijetí či nepřijetí evropské ústavní smlouvy. Vůbec první ústavu starého kontinentu vidí vláda jako historickou šanci pro ekonomicky úspěšnou a sociálně efektivní Evropu. Kancléř Gerhard Schröder proto neváhal agitovat osobně ve prospěch euroústavy například ve Francii či v Polsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder

Gerhard Schröder | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

"Bez ústavy bude hlas EU slabší," varuje kancléř Schröder. Ratifikace přísluší Spolkovému sněmu a Spolkové radě, protože Německo institut referenda nemá a kvůli nové ústavě ho kancléř odmítl zavádět.

První komora se ratifikací bude zabývat ve čtvrtek, druhá za dva týdny. Vláda předpokládá, že souhlas bude jasně dvoutřetinový a bude příkladem pro nerozhodné francouzské voliče. Část poslanců nicméně je proti evropské ústavě a poslanec Peter Gauweiler ji dokonce napadl u ústavního soudu soudu.

Většina Němců si podle průzkumů stěžuje ale spíše na to, že nebyli dostatečně seznámeni s obsahem základního zákona Evropské unie.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme