Spolkový sněm odepřel důvěru Schröderovi

Spolkový sněm dnes odepřel podle očekávání důvěru kancléři Gerhardu Schröderovi. Ve vzrušené debatě kabinet i opozice vystavily závěrečný účet sedmileté vládě koalice SPD. Před poslanci vystoupili kancléř Schröder a zástupci poslaneckých frakcí. Zejména vystoupení šéfa kabinetu se očekávalo s velkým zájmem, protože měl vysvětlit své důvody, proč požádal o vyjádření důvěry s úmyslem toto hlasování prohrát a umožnit vypsání předčasných voleb.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder

Gerhard Schröder | Zdroj: ČTK

Jednání Bundestagu dnes přineslo bouře emocí, parlamentní zvonec na uklidnění vášní, ale i přeřeky šéfky pravicové opozice: "Jen se předčasně nesmějte," napomenula své kolegy z SPD Angela Merkelová poté, co si spletla zkratky FDP a SPD.

V Bundestagu se dnes ale pralo především špinavé prádlo: "Udělali jsme to, na co měli CDU/CSU a FDP šestnáct let čas, ale neměli odvahu," řekl kancléř, který obvinil také jisté kruhy, blízké pravicové opozici, že zastrašovaly lidi populistickými argumenty proti reformám. Proto také došlo ke sporům uvnitř samotné SPD ohledně reformního balíku Agenda 2010.

Kancléř tedy nevidí jinou cestu než předčasné volby: "Bez nového zmocnění od suverénního německého lidu, nemohu úspěšně pokračovat ve své politice," vyjádřil se Schröder. Dalším důvodem je podle něj destruktivní blokáda pravice ve Spolkové radě německého parlamentu.

Oponenti namítají, že Schröder měl raději odstoupit a nepolitizovat ustanovení o důvěře. Kancléř si ale položil otázku, která rozesmála pravicový tábor. "Co pak?"

Podobně, tedy vyvoláním falešného hlasování o důvěře, se zachovali už dva kancléři, Willy Brandt a Helmuth Kohl. Kohl před 22 lety zdůvodňoval přednosti zinscenované prohry před vlastní rezignací komplikacemi a možnými machinacemi. Na jeho vysvětlení se dnes Gerhard Schröder také odvolával.

68 procent Němců podle průzkumu podporuje předčasné volby, které by se mohly konat v polovině září. SPD si i přes nepříznivé preference věří: "Nechceme kancléřku Merkelovou, která není schopna zemi řídit, ale kancléře Schrödera, ovšem s novou většinou," uvedl v televizi ZDF Otto Schilly. A veřejné mínění mu dává za pravdu. 38 procent Němců by volilo raději Schrödera a 34 procent Merkelovou, kdyby mohli rozhodovat o šéfovi vládního kabinetu.

Sebevědomí však nechybí ani opozici: "Naše země potřebuje většinu pro nový začátek konečně také v Bundestagu. Angela Merkelová se už vidí v křesle první kancléřky v historii. Je na nás stanovit úkoly. Potřebujeme politiku, která upřednostňuje práci! Víme, co je naším úkolem. Kdyby vládla Unie, bylo by lidem lépe," takové výroky jsou slyšet z úst opozičních politiků.

Marie Matúšů, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme