Spolkový sněm prodloužil o rok mandát Bundeswehru v Afghánistánu

O další rok, do února 2012, prodloužili němečtí poslanci mandát německých vojáků v Afghánistánu v rámci mise ISAF. Zároveň padl konkrétní termín, kdy začne německo své vojáky stahovat. Pokud nedojde k nějaké mimořádné bezpečnostní situaci, první vojáci se začnou vracet na konci letošního roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý OT Fox

Německý OT Fox | Foto: USMC

Výsledky hlasování sledovala i zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová. Jak uvedla, prodloužení mandátu odhlasoval Spolkový sněm velkou většinou hlasů. Pro se vyslovilo 420 z 579 přítomných poslanců. Pokračování zahraniční mise podpořila i opoziční SPD.

„Šéf SPD Gabriel v debatě prohlásil, že další nasazení je nezbytné, protože náhlé stažení německých jednotek by mohlo ohrozit šance na mírovou budoucnost. A to by podle jeho slov mělo být zřejmé i německé veřejnosti,“ přiblížila zpravodajka na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolkový sněm prodloužil o rok mandát Bundeswehru v Afghánistánu. O podrobnostech jsme na Rádiu Česko hovořili s berlínskou zpravodajkou ČRo Klárou Stejskalovou.

Doplnila, že další opoziční strana, Zelení, se hlasování zdrželi. „Z jejich řad zaznívaly i takové věty, že Německo se stalo válečným národem, že působení v muslimských zemích podněcuje terorismus namísto, aby vedl k jeho eliminaci,“ uvedla. Dodala, že proti se postavila i strana Die Elinke, která tradičně bojuje proti působení německých vojáků v zahraničích misích.

Německá veřejnost s misí nesouhlasí

Zpravodajka připomněla, že německé veřejnosti se angažování bundeswehru v zemi pod Hindúkúšem nelíbí. Od zahájení spojenecké invaze v roce 2001 tam padlo už asi 45 německých vojáků. Navíc poslední zprávy z dění uvnitř armády podle Stejskalové vyvolaly v Německu doslova zděšení.

„Konkrétně v Afghánistánu se prověřuje úmrtí jednoho vojáka, ke kterému došlo na konci roku. Vše nasvědčuje tomu, že zemřel při vzájemném pošťuchování s kolegou, a ze zbraně vyšla střela. Armáda se snažila incident zmanipulovat tím, že se zastřelil sám,“ přiblížila.

Dodala ale, že to není první skandál, který německou misi v Afghánistánu provází. „A to vše společně se zprávami o korupci v afghánské vládě, malém pokroku v ekonomickém pokroku země vede k tomu, že veřejnost v nadpoloviční většině s nasazením vojáků v této části světa nesouhlasí,“ uvedl Stejskalová.

V Afghánistánu v současnosti působí na 4.800 německých vojáků. Spolková vláda počítá s tím, že do roku 2014, kdy by měla mise ISAF skončit, nebude v této asijské zemi už žádný německý voják. Odpovědnost za bezpečnost by měli převzít sami Afghánci a Německo by této zemi pomáhalo jinou než vojenskou formou.

Klára Stejskalová, Martin Křížek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme