Spolkový sněm rozhodne o mýtném na německých dálnicích

O sporném projektu mýtného na německých dálnicích dnes hlasují poslanci v Bundestagu. Vše nasvědčuje tomu, že zákon parlamentem projde a že si zahraniční řidiči budou od roku 2016 muset kupovat na cestě do Německa dálniční známky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řidička za volantem | Foto: Ondřej Jánoška

“Základem tohoto projektu je skutečnost, že do Německa nebo Německem projede ročně 170 milionů osobních vozů ze zahraničí. Tato auta se na financování našich silnic nepodílejí,” vysvětloval ministr dopravy Alexander Dobrindt před necelým rokem důvody, proč Německo mýtné pro cizince potřebuje.

Je to projekt, který bavorský premiér Horst Seehofer protlačil proti vůli ostatních partnerů do koaliční smlouvy.

Dodnes má tato ryze bavorská iniciativa v Německu více odpůrců než příznivců. Je kupříkladu sporné, zda přinese odhadovaných 500 milionů eur do státní kasy a také, zda mýto, které budou platit jen cizinci, neodporuje evropskému právu.

“Doufám, že nakonec ve vládní koalici zvítězí rozum a že tento projekt pošlou tam, kam patří, a to na smetiště hloupých nápadů bavorské CSU,” hřímal před několika dny poslanec za Zelené Oliver Krischer.

Podle všeho dnes zákon vládní poslanci prohlasují.

Od roku 2016 by si pak museli cizinci kupovat při cestě do Německa desetidenní, dvouměsíční nebo roční dálniční známku.

Německé dálnice | Foto: Český rozhlas

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme