Spolu s Američany se z Iráku možná stáhnou také instruktoři NATO

Do konce roku odejdou z Iráku nejen američtí vojáci, ale také instruktoři Severoatlantické aliance. Prohlásil to vysoký irácký činitel s tím, že nedošlo k dohodě o trestní imunitě vojáků po 1. lednu 2012. Zdroje v Alianci tvrdí, že žádné rozhodnutí ještě nepadlo, připouštějí ale, že o právním postavení zatím dohoda není.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci nastupují do letadla

Američtí vojáci nastupují do letadla

Američané se z Iráku stahují, protože irácká vláda v parlamentu neprosadila jejich trestní imunitu pro zločiny spáchané mimo službu. Stejnou výsadu chtěla vláda premiéra Málikího po Novém roce zajistit aspoň pro alianční instruktory, ani to se ale zatím nepodařilo. Většina iráckých poslanců trvá na tom, že pokud mají v zemi zůstat cizí vojáci, z případných zločinů mimo službu se musejí zodpovídat před iráckými soudy.

Iráckou veřejnost i politickou scénu v uplynulých letech pobouřila řada případů, kdy se hlavně američtí vojáci dopustili brutálních zločinů na civilistech, včetně vražd, mučení a znásilnění. Místní justice přitom neměla jakoukoli šanci pachatele potrestat, protože Američané spadají pod plnou jurisdikci USA.

Ve výcvikové misi Severoatlantické aliance je v současné době asi 170 lidí ze třinácti zemí. Dosavadní plány počítaly s jejich odchodem z Iráku až za dva roky.

Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme