Spolupráce českých a slovenských vojáků v Afghánistánu by mohla pokračovat

Vojenská policie se stáhla z afghánské provincie Wardak. Čtvrtá skupina českých vojáků tak byla poslední, která v oblasti působila. Po svém návratu ze země dostali všichni příslušníci pamětní medaile. Tahle jednotka ale měla jednu zvláštnost - kromě českých vojáků v ní byli i dva slovenští kolegové.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náčelník generálního štábu Petr Pavel sleduje z amerického vrtulníku afghánské hlavní město Kábul při své první návštěvě českých vojáků v misi ISAF

Náčelník generálního štábu Petr Pavel sleduje z amerického vrtulníku afghánské hlavní město Kábul při své první návštěvě českých vojáků v misi ISAF | Zdroj: ČTK

„Zpočátku jsem z toho měl trochu obavy, přeci už jsme od sebe nějaký ten pátek, ale už od samotné přípravy i potom v průběhu mise bylo vše opravdu bez problémů. Tím, že se sešla skutečně dobrá parta lidí, opravdových profesionálů, uteklo nám to velice rychle,“ pochvaloval si spolupráci velitel jednotky Michal Wojnar.

To, že mezi Čechy a Slováky panovala dobrá nálada, potvrdil i jeden ze dvou slovenských vojáků Martin Marko z Prešova.

„V rámci spolupráce s českými kolegy jsme měli vytvořené jazykové okénko na nástěnce, kde jsme si pravidelně vysvětlovali určité výrazy – třeba stromokocour = veverka a tak podobně,“ směje se Martin Marko, kterého prý nejvíc překvapilo to, že mezi afghánskými vojáky, které cvičili, nebyla moc dobrá morálka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští vojáci si spolupráci se slovenskými kolegy v Afghánistánu pochvalují, Slovensko má zájem o další kooperaci

„V některých kurzech mělo jen deset procent studentů opravdový zájem se něco naučit. Naučili se to, hned druhý den to aplikovali v praxi, ale mnozí studenti hledali způsoby, jak se tomu vyhnout. To, že se mnohokrát denně modlí, jsme respektovali, ale mockrát to sloužilo jen jako výmluva.“

Michal Wojnar k tomu dodává, že během prvních týdnů výcviku někteří Afghánci nevydrží a z kurzu jednoduše odejdou.

„K dezerci dochází, ale je to ve velice malém měřítku, stává se to v průběhu prvních dvou týdnů. Potom, když už se vojáci na akademii nějak usadí, zpravidla vydrží až do konce.“

Slováci by rádi vyslali doktory

Česká armáda má v současné době v Afghánistánu přes tři stovky vojáků. A stejně jako v jednotce vojenské policie by se i v dalších mohli objevit jedinci se slovenskou vlajkou na rukávu. Podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla by mělo jít hlavně o specialisty.

Slovenští lékaři by mohli doplnit české jednotky v Afghánistánu

Číst článek

„Slovenská strana má momentní zájem dopřát svým vojenským doktorům zkušenost z bojových operací, která je pro ně samozřejmě velice cenná. My jsme součástí vojenské nemocnice vedené Francouzi v Kábulu, kde máme svůj polní chirurgický tým – v jeho rámci jsme schopni zhruba dvě místa slovenským doktorům nebo zdravotnickému personálu přenechat.“

Pokud bude ze strany slovenské armády zájem, mohli by se její lékaři zapojit už při další rotaci, to znamená během léta.

Petr Medek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme