Spolupracovníka egyptského ministra vnitra zastřelili neznámí útočníci

Atentátu podlehl dnes v Káhiře blízký spolupracovník egyptského ministra vnitra Muhammad Saíd. Dva neznámí útočníci na motocyklu stříleli do vozu, ve kterém Saíd odjížděl ze svého domova v Gíze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Káhiře o víkendu pokračovaly střety demonstrantů s policií, vyžádaly si desítky obětí (ilustrační foto) | Foto: ČTK/AP

Sám ministr vnitra Muhammad Ibráhím přežil pokus o atentát loni v září. Na druhém konci Káhiry zároveň pokračuje soudní proces s bývalým prezidentem Muhammadem Mursím.

Sesazeného prezidenta dopravil z věznice v Alexandrii na místo soudu vrtulník. Před budovu policejní akademie, kde se proces koná, se shromáždili stoupenci generála Abdal-Fattáha Sísího a bránili Mursího obhájcům v příchodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pokračujícím soudu se svrženým prezidentem Mursím mluvil zpravodaj ČRo v Káhiře Štěpán Macháček

Soudní proces měla přenášet v přímém přenosu egyptská televize. Bylo by to poprvé, kdy by se Muhammad Mursí objevil v přímém přenosu před egyptskou veřejností od svého posledního prezidentského projevu 2. července loňského roku.

Nicméně ředitelka zpravodajství egyptské televize ráno uvedla, že přislíbený přímý přenos jim nakonec nebude umožněn. Televize tedy dění v soudní síni snímá pouze na záznam, který potom po částech pouští ve vysílání.

Na záznamu tak byl vidět začátek procesu, kdy Muhammad Mursí a spolu s ním i další obžalovaní usedli do železných klecí, které se u egyptských soudů běžně používají. Hned při příchodu do soudní síně Mursí vykřikl: „Já jsem prezident republiky“ a ptal se drze soudce: „A kdo jsi ty?“ Na to mu soudce odpovídá: „Já jsem předseda trestního soudu.“

Kromě této klece měl Mursí navíc usednout ve skleněné zvukotěsné bariéře, protože při posledním přelíčení soud stále vyrušoval. Na záznamu to není úplně jasně vidět, ale zřejmě má ještě toto další opatření.

Spolu s Mursím je souzeno dalších 131 lidí. Obvinění jsou z útěku z vězení během revoluce v lednu 2011. Pomáhat jim při tom mělo palestinské hnutí Hamás a libanonský Hizballáh. Podle obžaloby během útěku způsobili smrt vězeňských policistů.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme