Spor Argentiny s Británií o Falklandy se přiostřuje

V Buenos Aires sílí hlasy, požadující, aby britská vláda zahájila s představiteli Argentiny nové kolo jednání, které by ukončilo nadvládu Spojeného království nad Falklandskými ostrovy. Od doby, kdy se Argentina vojenskou invazí neúspěšně pokusila převzít moc nad souostrovím v Jižním Atlantiku, vzdáleném od jejích břehů necelých 500 kilometrů, přitom uplynulo již téměř 30 let. V noci na dnešek debatovala o požadavku horní komora argentinského parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující před britskou ambasádou v Buenos Aires s nápisem ‚Britové táhněte z Malvín‘ | Zdroj: Reuters

Obě strany se navzájem viní z prosazování koloniálních nároků, které nemají v současné mezinárodní politice co dělat.

Britská váda opírá své právo na Falklandské ostrovy především o to, že více než 3500 obyvatel ostrovů, kvůli kterým šlo Spojené království do války, si přeje zůstat jeho součástí a pokud by se uskutečnilo na ostrovech referendum, o jeho výsledku by nebylo předem pochyb.

„Skutečností ale také je, že Falklandy nemají pro Velkou Británii žádný strategický a jen velmi omezený politický význam. Snad jen v tom smyslu, že svým postojem demonstruje Británie, že respektuje názor obyvatel svých závislých území, stejně jako mezinárodní dohody. Ovšem z historického pohledu jsou Falklandy pozůstatkem britské nadvlády v době koloniální expanze mezi 17. a 19. stoletím,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu v

Argentině, která ostrovy označuje jako Malvíny, se ovšem před časem podařil diplomatický průlom, když přesvědčila další členské země latinsko-amerického obchodního bloku Mercosur, aby lodím plujícím pod falklandskou vlajkou zakázaly využívat jejich přístavy.

„Pochopitelně to prodraží obchodování obyvatel Falkland s okolním světem, i když přímo o námořní blokádě nelze mluvit. Na civilní lodě pod britskou vlajkou se blokáda nevztahuje. Ale pro Británii to představuje velký bolehlav. Jak ukázala návštěva britského ministra zahraničí v Brazílii v minulém týdnu, Londýn má obrovský zájem na rozvoji obchodu s rychle rostoucími ekonomikami v latinské Americe, a Falklandy jsou v tomto ohledu tak trochu brzdou,“ pokračuje Kytka.

Je za spory ropa?

Za častou příčinu sporů o Falklandy se vydávají potenciální naleziště ropy a dalších nerostných surovin v jejich pobřežních vodách.

„Podle informací, které zveřejnil ministr pro energetický průmysl, výsledky průzkumu mořského dna v teritoriálních vodách Falkland jsou zatím zklamáním. Přesto v něm mají ropné společnosti pokračovat a nelze vyloučit, že ropu či plyn tam nakonec přeci jen najdou. Mimochodem ropnou společnost, která zatím průzkumy vedla, hodlá převzít texaská ropná společnost a investovat do ní 1,6 miliardy dolarů. Možná tedy američtí majitelé vědí něco, co se britskému ministrovi zatím nedoneslo,“ uvádí Ivan Kytka a dodává:

„Vše naznačuje to, že pro britského premiéra Davida Camerona a britskou koaliční vládu je to skutečně důležitá otázka. Londýn ale čelí nejméně ve dvou ohledech komplikovanější situaci než v lednu 1982. Britské námořnictvo musí strategicky plánovat své aktivity, směřující k zajištění provozu v Hormuzském průlivu. V Argentině navíc narozdíl od doby před 30 lety vládne demokratická vláda, nikoliv fašistická junta. Současná vláda má mnohem lepší vztahy s okolními zeměmi a mnohem lepší mezinárodní postavení. Bitva o Falklandy, i když věřím, že k ní nedojde, by nebyla pro Brity tak snadná, diplomaticky ani vojensky.“


Falklandy

Karolína Koubová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme