Spor Česka s Ruskem kvůli pomníku legionářům. Praha může přistoupit k ostré odvetě, varuje Moskva

Česká republika může kvůli liknavému přístupu ruských úřadů k vybudování pomníku československým legionářům v Samaře přistoupit k ostré odvetě. Ta může zasáhnout ruské vojenské památníky v Česku. Prohlásil to v úterý v dolní komoře ruského parlamentu představitel ruského ministerstva obrany Vladimir Popov. V Praze podle něj sledují situaci s rostoucím pobouřením. Jiří Caletka z tiskového oddělení českého ministerstva obrany potvrdil Zpravodajskému webu Českého rozhlasu nespokojenost české strany s přístupem samarských úřadů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Československé legie v Jekatěrinburgu (1918)

Československé legie v Jekatěrinburgu (1918) | Foto: Wikimedia Commons, public domain

Vladimir Popov z ruského ministerstva obrany mluvil podle ruské agentury TASS o letitém problému v povolžské Samaře. Českoslovenští legionáři tam v roce 1918 porazili přesilu rudoarmějců a ovládli město.

V bojích o přístupy k Samaře zahynulo 53 legionářů, ruské ztráty byly mnohonásobně vyšší. Podél Transsibiřské magistrály tehdy bojovalo několik desítek tisíc Čechoslováků, kteří na konci první světové války v bolševickém Rusku ovládli obrovské území od Povolží až po jihosibiřský Irkutsk.

Pomník v Samaře má vzniknout na místě předpokládaných českých hrobů. Podle ruských médií má jít o trojúhelníkovou desku, na které budou vyryta jména legionářů.

Projekt má ale nemálo odpůrců. Za výsměch obětem občanské války ho považují zejména samarští komunisté. Historiky a zastupitele, kteří projekt pomníku legionářům hájí, označují samarští komunisté za přisluhovače fašistů.

Popov, který důrazně varoval před bojkotem samarských úřadů už před dvěma lety, v úterý v parlamentu konstatoval, že vedení Samarské oblasti i města Samary neplní závěry společné rusko-české komise z roku 2010 a brání vybudování pomníku už několik let.

„Neřešení tohoto problému vyvolává rostoucí pobouření české strany, což může vést ke zostřené symetrické reakci ve vztahu k ruským vojenským památníkům v Česku," upozornil zástupce ministerstva obrany. Problém obě strany znovu otevřou na schůzi mezivládní rusko-české komise počátkem dubna v Samaře, řekl Popov.

Česko své závazky plní a plnit bude, zní z ministerstva

Jiří Caletka z tiskového oddělení českého ministerstva obrany sdělil Zpravodajskému webu Českého rozhlasu, že samarské úřady s odvoláním na protesty samarské veřejnosti již pět let neplní dohodu mezi Českem a Ruskem o vzájemné péči o válečné hroby.

O ruské a sovětské válečné hroby je podle Caletky v České republice řádně pečováno na náklady obcí, krajů i ministerstva obrany. Československé hroby, které byly za sovětského režimu téměř všechny zničeny, jsou prý obnovovány za české finanční prostředky s minimální finanční účastí ruské strany.

„Pomník ve formě gotického okna, který navrhl již zesnulý ruský architekt z Jekatěrinburgu, připomíná 117 legionářů padlých v Samaře a jejím okolí," dodal Caletka.

Pomník je podle něj v nedůstojném stavu pět let uložen v depozitu. „České úřady své závazky plní a budou v tomto pokračovat. Totéž předpokládáme od svých ruských partnerů," poznamenal představitel českého ministerstva obrany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme