Spor indických aktivistů s vládou o antikorupční zákon se vyhrocuje

V Indii se vyhrotil spor mezi vládou a aktivisty podporujícími hnutí proti okleštění indického antikorupčního zákona, o jehož přijetí se snaží aktivista Anna Hazare. Ten byl včera po zahájení hladovky zatčen a přes noc držen ve vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dillí. Protesty aktivistů a stoupenců Anny Hazare za protikorupční zákon.

Dillí. Protesty aktivistů a stoupenců Anny Hazare za protikorupční zákon. | Zdroj: Reuters

Přestože včera večer indická policie nařídila propuštění indického aktivisty Anny Hazareho, zůstal tento bojovník proti korupci přes noc za mřížemi vězení, kolem kterého celou noc stály stovky jeho stoupenců. Zůstal ve vězení ovšem z vlastní vůle, odmítl z vězení odejít, dokud nedostane povolení pokračovat bez omezení v hladovce v dillíském parku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Indii mluvili redaktor Dalibor Zíta a spolupracovnice ČRo Pavla Jazairi.

Právě v tomto parku zatkla včera policie kolem 13 stovek lidí, protože údajně nerespektovali policejní nařízení, podle kterého nesmí počet osob shromážděných v parku překročit 5 tisíc lidí.

Dnes v indickém parlamentu vystoupil premiér Manmohan Singh a prohlásil, že záměr protikorupčního aktivisty Anny Hazareho držet hladovku je pomýlený.

Také řekl, že neupírá lidem právo na mírumilovný protest. Po těchto prohlášeních byl jeho projev přehlušen voláním ‚hanba‘ z lavic opozice. Hazare byl zatčen poté, co vyhlásil svůj záměr držet půst, dokud nezemře a nebo nebudou uznány požadavky na prosazení antikorupčního zákona.

Jiný výklad vlády a aktivistů

Takzvaný zákon ‚Jan Lokpal‘, jehož první podobu navrhl bývalý indický ministr spravedlnosti Šántí Bhušán už v 60. letech, si totiž zcela jinak vykládá vláda a zcela jinak protikorupční aktivisté.

Podle těch by měla být ustanovena centrální instituce zvaná Lokpal, která by mimo jiné měla právo vyšetřovat každého úředníka, včetně premiéra a vysoce postavených soudců. Vládní podoba tohoto zákona tyto pravomoci významně oklešťuje.

Právě proti této vládní podobě instituce Lokpal se postavil Anna Hazare, který se v Indii stal vysoce váženou osobou a bývá přirovnáván k Mahátmá Gandhíovi, jehož styl oblečení si také osvojil. Podle indického tisku by měl Hazare brzy opustit vězení, ale jeho zatčení vyvolalo během včerejška a dneška protesty po celé Indii.

Spolupracovnice ČRo Pavla Jazairi nicméně předpokládá, že policie nebude na demonstranty vyvíjet silný tlak. Neboť Indové, když se rozzlobí, mohou udělat obrovské bouře. Ale je pozoruhodné, že teď jsou bouře spíše sociální a nejsou tolik podbarvené náboženstvím,“ upozornila.

Korupční prostředí se v Indii už řadu let prohlubuje. „Situace se značně zhoršuje s globalizací, protože globalizace chudým zemím neprospívá. Korupce je naprosto všude,“ dodala Pavla Jazairi.

ak, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme