Spor Libye a Švýcarska zasáhl celý schengenský prostor

Roztržka mezi Švýcarskem a Libyí prý může brzy odeznít. Uvedl to italský ministr zahraničí Franco Frattini. Spor začal v létě 2008, kdy švýcarská policie zadržela syna libyjského diktátora Kaddáfího, a tento měsíc zasáhl i další evropské země. Libye totiž oznámila, že nebude vydávat víza občanům všech států, které jsou spolu se Švýcarskem součástí tzv. schengenského prostoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye - území

O kauze dnes v Bruselu jednají experti členských států schengenského prostoru a v Madridu se k tomu scházejí ministři zahraničí Švýcarska a Libye.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podstatu sporu mezi Švýcarskem a Libyí vysvětlil na Rádiu Česko zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu 1-Radiožurnálu Milan Slezák.

Podstatou sporu je zadržení Hanibal Kaddáfí ve švýcarské vazbě, kterému předcházelo trestní oznámení dvou jeho bývalých zaměstnanců, kteří si stěžovali na to, že je Kaddáfí junior surově zbil.

To bylo podle zahraničněpolitického analytika Českého rozhlasu 1-Radiožurnálu Milana Slezáka i lékařsky doloženo. Případ byl ale nakonec zastaven a bývalí Kaddáfího zaměstnanci trestní oznámení stáhli.

Slezák ale upozorňuje na to, že spor nemusí být lehce vyřešen, jak tvrdí Frattini, protože v Evropské unii převládá pesimističtější názor. "Jestliže se Itálii zdá, že už je tento spor u konce, tak ne všichni v Evropě tento názor sdílejí," dodal Slezák.

Milan Slezák, Rádio Česko, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme