Spor mezi Gibraltarem a Španělskem narůstá kvůli španělským hlídkám

Spor o teritoriální vody poznamenává vztahy mezi Španělskem a Gibraltarem. Představitelé britského zámořského území si stěžují na hlídky španělských válečných lodí v blízkosti gibraltarské skály. Šéf tamní vlády Peter Caruana dokonce vyzval Madrid, aby případ předložil mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gibraltarské jeskyně

Gibraltarské jeskyně | Foto: Clive Finlayson

Hlavnímu ministrovi Gibraltaru se nelíbí, že španělská civilní stráž už několik měsíců překračuje pravomoci, když patroluje ve vodách kolem tohoto britského území.

Ministr dokonce řekl, že jestli je španělská diplomacie přesvědčená, že podle mezinárodního práva voda kolem Gibraltaru není britská, nemá pak před soudem v Haagu co ztratit. Španělsko ale nevyhledává konflikt a společně s Gibraltarem a Británií chce řešit problémy s pašováním drog a organizovaným zločinem v této oblasti.

Ľubica Zlochová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme