Spor o karikatury se ve Francii stal součástí prezidentské kampaně

Soudní proces s týdeníkem Charlie Hebdo, který otiskl karikatury muslimů a proroka Mohameda, se ve Francii stal součástí prezidentské kampaně. Dva prezidentští kandidáti otevřeně podpořili právo na svobodu slova a vyvolali tak hněv muslimských organizací. Muslimové nevylučují zorganizování několika protestních shromáždění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž

Paříž | Foto: europa.eu.int

Poté, co současný ministr vnitra Nicolas Sarkozy a kandidát na prezidenta za vládní Svaz pro lidové hnutí oteřeně podpořil týdeník s tím, že satira a parodie jsou součástí demokratické společnosti, a vyvolal tak hněv muslimů, kteří tvrdí, že se jedná o vládní zásah do soudního procesu, se na stranu žalované strany postavili i kandidát centristů Francois Bayrů i předseda socialistické strany Francois Holland.

V procesu, který s velkým zájmem sleduje celá Francie, žalují tři muslimské organizace deník za to, že přetiskl karikatury s úmyslem provokovat muslimy.

Francouzská veřejnost je přesvědčena o tom, že přestože je nutné respektovat náboženství, o svobodě slova a projevu nelze pochybovat.

"Muslimové se touto reakcí stále více izolují od většinové společnosti, což je velká škoda a lze očekávat, že společnost bude vůči nim stále méně tolerantní," řekl jeden Pařížan Českému rozhlasu. Některé radikální muslimské skupiny už vydaly prohlášení, že se na protest proti politizaci procesu chystají do ulic.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme