Spor o Koh-i-Noor. Indové chtějí nejslavnější diamant světa zpět

Je jedním z nejznámějších drahokamů na světě a pro Angličany je připomínkou nejslavnějších časů britského impéria. Řeč je o diamantu jménem Koh-i-Noor. Indie ho chce teď od Velké Británie zpět. Slavný drahokam v současné době zdobí britskou královskou korunu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diamant Koh-i-Noor (replika)

Diamant Koh-i-Noor (replika) | Foto: Wikimedia Commons, Chris 73, CC BY-SA 3.0

Jenže se stále častěji objevují hlasy, které žádají Londýn, aby diamant vrátil tam, kde ho kdysi lidé objevili. Tím místem je právě Indie.

Někteří poslanci indického parlamentu a politici v indických svazových státech žádají, aby centrální vláda zahájila jednání s Británií. Na jeho konci by měl být diamant navrácen Indii.

Londýn to opakovaně odmítá. Jeden z jeho hlavních argumentů je, že diamant původně nebyl ukradený, ale že se jednalo o dar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zatímco Britové tvrdí, že se jednalo o dar, Indové se ohrazují tím, že slavný diamant Koh-i-Noor nebyl nikdy předmětem transakce.

Sikhský panovník Ranjit Singh ho v roce 1813 daroval britské Východoindické společnosti. Ta ho dopravila do Anglie, kde je dodnes.

Indie opakuje, že celou záležitost chce řešit diplomatickou cestou. Jejím hlavním argumentem je, že historicky lze doložit, zda byl diamant ukraden nebo násilně odebrán. Drahokam prý nikdy nebyl předmětem seriózního obchodu.

Koh-i-Noor podle Indů přinesla řeka Gódávari asi před čtyřmi tisíci lety. Potom se drahokam stěhoval mezi indickými a perskými vládci.

Klenotníci a šperkaři slavný diamant během staletí postupně zmenšovali a upravovali. V dnešní podobě váží necelých 22 gramů a má podobu modrobílé kapky.

Jeho cenu odhadla britská královská rodina asi na 200 milionů amerických dolarů. To je přibližně pět miliard korun.

David Jakš, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme