Spor o kompetence skončí u soudu

Spor mezi polským prezidentem a premiérem o kompetence v zahraniční politice bude řešit Ústavní tribunál. Neshody mezi hlavou státu a předsedou vlády vyvrcholily na summitu EU v Bruselu, kam přijel prezident Lech Kaczyński navzdory nesouhlasu vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér a prezident Donald Tusk a Lech Kaczyński | Foto: www.kprm.gov.pl

Ústavní tribunál bude hledat odpověď na otázku, jestli prezident může sám rozhodnout o své účasti na summitech aniž by to konzultoval s premiérem. Legislativní rada vlády se chce s touto otázkou obrátit k ústavnímu tribunálu už příští týden tak, aby se na prosincovém summitu EU neopakovala nedůstojná situace z tohoto týdne, kdy se polští politici stali předmětem posměchu.

Odborníci na ústavní právo ale nejsou jednotní. Podle jedněch je za zahraniční politiku zodpovědná vláda a prezident s ní má spolupracovat, podle jiných specialistů ale nikdo nemůže hlavě státu nařizovat nebo zakazovat účast v mezinárodních akcích.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme