Spor o ostrovy v Jihočínském moři sílí, v Číně se mluví o lokální válce

Územní spor mezi Čínou a Filipínami se prohlubuje. Stovky Filipínců dnes před čínským velvyslanectvím v Manile protestovaly proti nárokům Pekingu na ostrovy v Jihočínském moři. Čína naopak tvrdí, že celá tato oblast je historicky její a ze svých nároků odmítá ustoupit. V čínském tisku se dokonce objevily názory, že by sporné ostrovy měly být připojeny silou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest před čínským velvyslanectvím v Manile

Protest před čínským velvyslanectvím v Manile | Zdroj: ČTK

Jihočínské moře je jablkem sváru mezi Čínou na jedné a řadou zemí včetně Vietnamu, Malajsie či právě Filipín na straně druhé už hezkou řádku let. V poslední době však dochází k eskalaci vzhledem k agresivní politice Pekingu, k jeho demonstraci síly a neochotě jednat o této oblasti na mezinárodní půdě, především v OSN.

Čína si totiž navzdory mezinárodním úmluvám vytyčujícím hranice ekonomických zón přímořských států nárokuje prakticky celé Jihočínské moře, přestože například sporné útesy a skalnaté ostrůvky nazývané Scarborough Shoal jsou od nejbližší čínské pevniny vzdálené 1200 kilometrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podstatu územní spor mezi Čínou a Filipínami vysvětloval na Rádiu Česko Robert Mikoláš ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Důvodem jsou hlavně velké zásoby ropy a plynu právě v okolí těchto ostrovů. Jihočínským mořem také prochází druhá nejvytíženější námořní trasa na světě a pro Čínu je ještě navíc jakousi vstupní branou do Indického oceánu či do jižního Pacifiku.

Oleje do ohně nedávno přilila čínská hlasatelka CCTV, když se přeřekla a Filipíny označila za součást Číny. U Scarborough Shoal už také zhruba měsíc stojí proti sobě plavidla obou zemí včetně vojenských. Navíc v čínských novinách, ať už stranických nebo armádních, se objevují články mluvící o lokální válce, která by problém sporných ostrovů vyřešila.

Pro Čínu, zasaženou skandálem v nejvyšších stranických orgánech i blamáží kvůli uprchlému nevidomému aktivistovi, je to také možnost, jak upoutat pozornost jiným směrem. Státem řízený nacionalismus se tedy může opět plně uplatnit. Peking už nařídil cestovním kancelářím, aby zastavily zájezdy na Filipíny.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme