Gilead nemusí platit firmě Bristol Myers za porušení patentů na léčbu rakoviny. Podle soudu jsou neplatné

Americký odvolací soud zrušil rozsudek v patentovém sporu mezi farmaceutickými společnostmi Gilead Sciences a Bristol Myers Squibb, podle kterého měl Gilead zaplatit 1,2 miliardy USD (26,1 miliardy Kč) za porušení patentů na léčbu rakoviny. Podle soudu patenty, z jejichž porušování byl Gilead obviněn, jsou neplatné. To je velká rána pro konkurenční Bristol Myers, uvedla agentura Reuters.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farmaceutická firma Gilead Sciences (ilustrační foto).

Farmaceutická firma Gilead Sciences (ilustrační foto). | Zdroj: Reuters

Podle sporu měla buněčná imunoterapie Yescarta od Kite Pharma, divize Gilead, porušit patenty podobné terapie firmy Juno Therapeutics patřící společnosti Bristol. Loni federální soud nařídil firmě Gilead zaplatit odškodné za porušení patentů, odvolací soud však nyní toto rozhodnutí zrušil.

Gilead Sciences získá přístup k léčbě těžké hepatitidy. Za miliardu eur koupí německou firmu MYR

Číst článek

Bristol Myers v prohlášení uvedl, že nesouhlasí s posledním rozhodnutím soudu a bude usilovat o jeho přezkum.

Yescarta patří do skupiny nejmodernějších způsobů léčby rakoviny, která přeprogramuje vlastní imunitní buňky těla, aby rozpoznaly a napadly zhoubné buňky. Gilead koupil Kite Pharma za 11,9 miliardy USD v roce 2017. Její přípravek Yescarta získal ve stejném roce schválení v USA.

Porota v roce 2019 rozhodla, že Kite úmyslně porušila patentové právo a přiznala společnosti Juno a newyorskému rakovinovému centru Memorial Sloan Kettering, které firmě Juno poskytuje licenci na patent, odškodné 778 milionů USD. Okresní soudce Philip Gutierrez loni odškodné zvýšil na 1,2 miliardy USD.

Bristol Myers získal Juno v rámci akvizice firmy Celgene za 74 miliardy USD v roce 2019.

Soudkyně Kimberly Mooreová napsala, že příslušné části patentu firmy Juno jsou neplatné, protože neobsahují dostatečný písemný popis a podrobnosti. K rozhodnutí se připojily také další dvě soudkyně Sharon Prostová a Kathleen O'Malleyová. Při červencovém ústním jednání Mooreová přirovnala popis patentu ke snaze identifikovat konkrétní auto tím, že má čtyři kola.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme