Reakce Francouzů je přehnaná, míní amerikanista. Kontrakt na ponorky USA a Austrálie je strategický

Dohoda mezi Spojenými státy, Velkou Británii a Austrálií zmařila původně sjednaný obchod Australanů s Francií, která měla zemi dodat dieselelektrické ponorky. Podle nového kontraktu USA svému spojenci v Oceánii dodají ponorky jaderné. „Já postup Austrálie naprosto chápu,“ obhajuje pro Český rozhlas Plus učiněné kroky vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr, podle kterého je vyzbrojení jádrem v dané oblasti potřeba.

Praha/Paříž/Canberra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajné služby sledovaly telefonní číslo francouzského prezidenta Emmanuel Macrona

Tajné služby sledovaly telefonní číslo francouzského prezidenta Emmanuel Macrona | Foto: POOL | Zdroj: Reuters

Francie nicméně přišla o obchodní zakázku takových rozměrů, že si je obyčejný občan dovede jen stěží představit, vysvětluje rozezlení Francouzů senátor Pavel Fischer (BEZPP), který v zemi působil jako diplomat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Klvaňa: Reakce Francouzů je přehnaná. Kontrakt na ponorky mezi USA a Austrálií je strategický

Politické vedení státu v odpověď na zrušení kontraktu odvolalo své velvyslance z Washingtonu i Canberry a prezident Emmanuel Macron dokonce poprvé po 17 letech neodjel na valné shromáždění OSN a poslal za sebe ministra zahraničí. „Je to neuvěřitelně silný vzkaz,“ upozorňuje Fischer.

Tato reakce je ale podle odborníka na USA z New York University v Praze Tomáše Klvani naprosto přemrštěná. „Myslím si, že Francie si tím začíná škodit,“ říká a poukazuje na specifika vztahů mezi Spojenými státy a Velkou Británií.

„Jsou opřené o společný jazyk, kořeny, vnímání světa nebo anglosaskou kulturu… To je něco, co my v kontinentální Evropě nechápeme dost důsažně,“ tvrdí Klvaňa v pořadu Téma dne. A má za to, že podobné vztahy, jako má Británie s USA téměř automaticky, by mohla některá z mocností nebo menších států EU jen stěží navázat.

Kontrakt s Austrálií je navíc podle Klvani strategicky obhajitelný. Přesto uznává, že nová americká vláda Joea Bidena své kroky se spojenci v Evropě nedostatečně konzultuje.

Hrozba Číny

Australský premiér chápe zklamání Francie ohledně dohody o ponorkách. Svého rozhodnutí však nelituje

Číst článek

Strategické stránce věci rozumí i senátor Pavel Fischer, který připomíná, že v některých případech je obchod zkrátka až na druhém místě: „Hrozba Číny je totiž obrovská. Na Pražském hradě to možná ještě nevědí, ale Čína staví své ozbrojené síly s takovou rychlostí, že bychom si měli začít dávat pozor a jako demokracie začít budovat aliance. V tomto smyslu dělají Spojené státy dobrou práci a dělají ji i za Českou republiku nebo Francii.“

Demokratické státy se v podobných aliancích musí dohodnout na tom, jaké jsou v tuto chvíli priority.

„V tomto smyslu je i Česká republika povinna podřídit své obchodní a byznysové zájmy a mluvit i s největšími firmami, aby začaly brát do úvahy, že Čína si vykládá světový pořádek po svém a svá pravidla chce vnutit i českým občanům. A tady už se musíme bránit,“ uzavírá Fischer.

Jan Bumba, marz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme