Spor o zeď je zatím zažehnán. Trump se telefonicky domluvil s prezidentem Mexika

Americký prezident Donald Trump v pátek přibližně hodinu telefonicky jednal se svým mexickým protějškem Enriquem Peňou Nietem, který o den dříve kvůli sporu o zeď na hranicích zrušil návštěvu Spojených států. Zatímco Trump označil rozhovor za velmi dobrý, podle mexické strany se státníci shodli, že spor budou řešit při dalším standardním jednání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mexická hranice

Mexická hranice | Zdroj: Reuters

Trump dosud trval na tom, že stavbu zdi, kterou slíbil voličům během své předvolební kampaně, zaplatí jižní soused, což mexický prezident odmítá.

Spor mezi oběma zeměmi se vyhrotil ve čtvrtek, kdy Trump prohlásil, že pokud Mexiko nechce stavbu zdi financovat, nemusí Peňa Nieto na úterní návštěvu Washingtonu jezdit. Ve stejné době mexický lídr oznámil, že cestu ruší.

NATO je základ, zrušení protiruských sankcí není na pořadu dne, řekl Trump po jednání s Mayovou

Číst článek

"Měli jsme velmi dobrý rozhovor. Já mám k Mexiku velký respekt," prohlásil na páteční tiskové konferenci Trump. Vzápětí však zopakoval svá dřívější tvrzení, že jižní soused dlouhá léta profitoval z obchodních dohod nevýhodných pro USA a že přes hranice proudí na sever zločinci a nelegální migranti, což je třeba zastavit.

Možná pomůže miliardář

Podle prohlášení mexické vlády oba lídři v telefonátu jednali jak o zdi, tak o obchodních vztazích. Ty vyhrotilo čtvrteční prohlášení Trumpova mluvčího, že USA budou stavbu zdi financovat prostřednictvím nového dvacetiprocentního dovozního cla na zboží z Mexika. Mluvčí Sean Spicer krátce poté svá slova zmírnil a označil clo pouze za jednu z možností. V Mexiku se proti Trumpovu postupu zvedla vlna odporu a výzev k bojkotu amerického zboží.

Mexičtí představitelé uvedli, že Peňa Nieto nebude svůj postoj ke zdi po telefonátu zveřejňovat a že se obě země budou snažit najít pro spor kompromisní řešení standardními diplomatickými jednáními.

Za mexického prezidenta se v pátek v diplomatickém konfliktu s někdejším realitním magnátem postavil nejbohatší Mexičan a jeden z nejzámožnějších byznysmenů světa Carlos Slim. Podle agentury Reuters prohlásil, že spor s Trumpem sjednotil Mexiko a že by Peňa Nieto měl vyjednávat z pozice síly, s čímž mu prý rád pomůže.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme