Moskva oznámila stažení části vojáků od ukrajinských hranic. Vrací se na základny

Část ruských vojáků, soustředěných u hranic s Ukrajinou, se po skončení cvičení vrací do posádek, oznámilo v úterý ruské ministerstvo obrany. Tento krok by mohl přispět ke snížení napětí mezi Ruskem a Západem, poznamenala agentura Reuters. Ukrajina a Západ uspěly ve snaze zabránit eskalaci z ruské strany, komentoval podle agentury AFP ruské stahování šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba.

Sledujeme online Moskva (Aktualizováno: 11:24 15. 2. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko oznámilo návrat části svých vojáků na základny. Ilustrační foto

Rusko oznámilo návrat části svých vojáků na základny. Ilustrační foto | Foto: Vadim Ghirda | Zdroj: ČTK / AP

„Společně s našimi partnery jsme dokázali zabránit nové eskalaci od Ruska,“ prohlásil Kuleba.

Kreml potvrdil stahování sil jako „běžný proces“ návratu jednotek po cvičení do posádek. Podle Reuters také prohlásil, že americká varování, že Rusko zaútočí ve středu na Ukrajinu, jsou neopodstatněnou hysterií, určenou ke zvýšení napětí v Evropě.

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová citovaná agenturou Reuters uvedla, že Británie bude muset vidět úplné stažení ruských jednotek od hranic s Ukrajinou, aby uvěřila, že Moskva neplánuje invazi.

Článek pokračuje pod online reportáží.

„Jednotky Jižního a Západního vojenského okruhu, které splnily úkoly, již přistoupily k nakládání (vojenské techniky) na vagony a automobily a dnes (v úterý) zahájí cestu do svých vojenských posádek. Jednotlivé jednotky uskuteční přesun vlastními silami ve vojenských kolonách,“ oznámil mluvčí ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov. Oba zmíněné vojenské okruhy sousedí s Ukrajinou a v médiích a na sociálních sítích se objevily záběry ze stahování sil.

‚Cvičení pokračuje‘

Mluvčí současně upozornil, že pokračuje cvičení ruských a běloruských jednotek v Bělorusku, jakož i další rozsáhlá cvičení, do kterých jsou zapojeny „prakticky všechny vojenské okruhy, flotily vojenského námořnictva a výsadková vojska“. Na závěr manévrů v Bělorusku jsou pozváni jako pozorovatelé zahraniční vojenští přidělenci a novináři.

USA vyzvaly své občany, aby opustili Bělorusko, varují před aktivitou ruské armády

Číst článek

Na zprávu o stahování zareagoval pozitivně ruský trh a rubl, který byl v minulých dnech pod tlakem obav z nových západních sankcí v případě války, l krátce po oznámení ministerstva obrany posílil o 1,5 procenta, poznamenal Reuters.

Do Moskvy dnes přicestoval německý kancléř Olaf Schulz, který má o napjaté situaci kolem Ukrajiny jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Washington v minulých dnech vzhledem ke koncentraci ruských sil v blízkosti ukrajinských hranic opakovaně varoval před hrozící ruskou invazí, ke které by mohlo dojít „kdykoli“. Rusko, které na jaře 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny, popírá, že by mělo v úmyslu napadnout sousední zemi, a západní podezření odmítá jako „hysterii“ a „dezinformace“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme