Sporné momenty rusko-polské historie posoudí společné komise

Polský premiér Donald Tusk a jeho ruský kolega Vladimir Putin se sešli v polských Sopotech. Schůzka obou politiků se odehrála ještě před slavnostním zahájením vzpomínkových akcí u příležitosti 70. výročí začátku druhé světové války na Westerplatte.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Tusk a jeho ruský protějšek Putin se sešli v Sopotech

Polský premiér Tusk a jeho ruský protějšek Putin se sešli v Sopotech | Zdroj: ČTK

Mluvilo se především o historii. Premiéři obou zemí oznámili, že začnou fungovat komise, které mají pravdivě a bez předsudků popsat ty nejspornější události z historie rusko-polských vztahů, jako byl například masakr v Katyni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radiofórum-vzpomínková slavnost k 70. výročí zahájení 2. světové války v polském Westerplatte

Premiér Tusk podotkl, že obě země musí budovat vzájemnou důvěru tak, aby budoucnost byla lepší, než to, co se mezi Ruskem a Polskem odehrálo v minulosti.

"Jedině pravdivé hodnocení historie bez falšování může ten vzájemný vztah zlepšovat. Hrdé a velké národy se nemůžou bát pravdy a otevřenosti," dodal Tusk.

Vladimir Putin řekl, že musíme objektivně a s nadhledem analyzovat vše, co vedlo k začátku druhé světové války a musíme se postarat o to, aby se už nikdy nic podobného nestalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rusko-polských vztazích mluvil na Rádiu Česko politolog Josef Mlejnek mladší

Velmi emotivně také připomněl, že tolik diskutovaný pakt o vzájemném neútočení Molotov-Ribbentrop, nebyl podle něj tím hlavním dokumentem, který rozpoutal válku. V tomto smyslu několikrát připomenul Mnichovskou dohodu a osud Československa.

Jak Rádiu Česko řekl politolog Josef Mlejnek mladší, podle polského výkladu bylo Polsko po podpisu paktu Molotov-Ribbentrop napadeno z obou stran a druhá světová válka začala napadením Polska Německem a současně Sovětským svazem. Polsko navíc přišlo o část svého historického území, které si poválce Sovětský svaz ponechal.

Další spornou věcí je masakr v Katyni, kde příslušníci sovětské tajné policie zastřelili 15 tisíc polských důstojníků. Polský prezident Lech Kaczynski katyňské události při dnešním projevu přirovnal k holokaustu.

Čtěte také:
Westerplatte v polském Gdaňsku bude centrem vzpomínání veteránů a politiků

Igor Maňour, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme