Sporný symbol kotlebovců. Kritikům připomíná fašistickou válečnou organizaci

Slovenská strana Mariana Kotleby si registrovala nové logo. Krajně pravicová Lidová strana naše Slovensko se otevřeně hlásí k odkazu fašistického Slovenského státu a připomíná to i v rámci své značky. Téměř totožný symbol totiž na Slovensku používala polovojenská Hlinkova garda za druhé světové války.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Kotleba

Marian Kotleba | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Rovnoramenný dvojkříž v kruhu, to jsou hlavní znaky jak značky Hlinkovy gardy, tak loga kotlebovců. Že jsou téměř totožné, potvrzuje historik ze Slovenské akademie věd Jakub Drábik: „Je to modelované na hákovém kříži. Hlinkova garda měla v modrém kruhu červený dvojkříž, Kotlebovci mají zelený, vlastně stejný symbol."

Přehrát

00:00 / 00:00

Rovnoramenný dvojkříž v kruhu, to jsou hlavní znaky jak značky Hlinkovy gardy, tak loga Kotlebovců. O jejich sporném symbolu natáčela Pavlína Nečásková

Kotlebovci už ochrannou známku na toto logo před třemi lety získali, teď ho ale chtějí poupravit, a tak žádají o novou. Toho si náhodou všimnul právník a soudní znalec Peter Kováč na stránkách úřadu průmyslového vlastnictví a podal k jejich žádosti připomínku.

„V minulosti to podali a nikdo si toho nevšimnul. Teď jsem si toho všimnul náhodou já, když jsem hledal nějaké jiné ochranné známky v registrech. Tito lidé, pokud jsou přímo konfrontovaní svými názory, co se týká holokaustu, koncentračních táborů, deportací, fašismu, argumentují tím, že tehdy nežili, že nejsou historici a podobně," uvedl Kováč.

„Rovnoramenný dvojkříž v kruhu měli na rukávových páskách stejně jako nacisti, takže je to vlastně lokální ekvivalent hákového kříže, všeobecně známý symbol. Oni to mají v logu. Tím, že jsem podal připomínky k jejich ochranné známce, budou mít fantastickou šanci vysvětlit, že nejde o fašistický symbol," dodal.

Stížností Peter Kováč proces registrace zkomplikoval, pokud se totiž proti ochranné známce objeví stížnosti, musí úřad vyzvat kotlebovce, aby na ni reagovali. Pokud to neudělají, může to oslabit jejich šance na to, že ochrannou známku získají. V případě neúspěchu jim navíc hrozí, že komise přehodnotí i své předešlé rozhodnutí a zruší známku i na logo registrované před třemi lety.

„Samozřejmě pokud se prokáže, že jde o symbol, který si myslím, tak je možné, že úřad přehodnotí i své předcházející rozhodnutí a mohou o už přihlášenou známku přijít. Je to v rozporu s dobrými mravy, doufám, že budou argumentovat tak, že vyvrátí moje námitky," řekl Kováč.

Kotlebovci ale zatím na stížnost nijak nereagovali. Kvůli tomu se může celý proces protáhnout a trvat třeba i několik měsíců.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme