Spory archeologů o starověké památky rozhýbaly i diplomaty

Diplomatická válka mezi Francií a Egyptem kvůli starobylým památkám je zřejmě zažehnána. Francouzský ministr kultury Fréderic Mitterand potvrdil, že Paříž vrátí Káhiře pět fragmentů fresek, kvůli nimž ukončil Egypt před několika dny veškerou spolupráci s pařížským muzeem v Louvru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skalní malby z jeskyně Plavců v egyptském Gilf el-Kebíru.

Skalní malby z jeskyně Plavců v egyptském Gilf el-Kebíru. | Foto: Miroslav Bárta

O konci archeologické spolupráce rozhodl Egypt ve středu, znamenalo by to, že francouzští archeologové by už nemohli v Egyptě bádat. Káhira požadovala části náhrobku na Paříži celý rok, ale bezvýsledně.

Po ukončení spolupráce muzeum v Louvru přislíbilo, že je ochotné zahájit jednání s tím, že památky by měly být vráceny v souladu s francouzskými administrativními postupy. Frédéric Mitterand však vrácení jednoznačně deklaroval s tím, že potrvá pouze několika týdnů.

Fragmenty fresek pocházejí z hrobky nedaleko světoznámého Luxoru asi sedm set kilometrů od Káhiry.

Kvůli památkám se dohadují také Británie a Írán

Čerstvá roztržka mezi Paříží a Káhirou kvůli egyptským starověkým památkám má svou obdobu také mezi Británií a Íránem. Britské muzeum totiž odmítá splnit závazek a zapůjčit do Teheránu starověkou perskou památku. Jde o takzvaný Kýrův váleček, starý asi dva a půl tisíce let a považovaný za vůbec první chartu lidských práv v historii.

Klínopisným záznamem na hliněném válečku zaručoval zakladatel Perské říše Kýros Veliký svobodu bez ohledu na vyznání. Právě Kýros byl panovníkem, který v roce 539 před naším letopočtem vysvobodil Židy z babylónského zajetí.

Teď se ale připomínka tolerantního dobyvatele stala předmětem další roztržky mezi Íránem a Západem. Jak informuje íránské internetové zpravodajství Pajvand, Londýn odmítá váleček výměnou za jiné památky půjčit Teheránskému muzeu. Britové to zdůvodňují politickými otřesy po červnových volbách v Íránu.

Vedení íránské památkové péče už hrozí odvetou: Pokud prý Britské muzeum nesplní svou část dohody, přeruší s ním Teherán spolupráci, a to i na rozjetých archeologických projektech.

Jan Šmíd, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme