Spory mezi Evropskou unií a Británií o brexitu dál trvají. Jablkem sváru jsou práva občanů

Evropská unie a Británie se dál zásadně rozcházejí v pohledu na práva občanů po brexitu. Po skončení druhého kola rozhovorů o britském odchodu z unie to prohlásil její hlavní vyjednávač Michel Barnier. Hlavní rozpor podle něj přetrvává v názoru na roli Soudního dvora Evropské unie. Do příštího jednání Barnier po Londýnu požaduje vyjasnění také ostatních sporných bodů brexitu.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr pro brexit David Davis | Zdroj: ČTK

Unie podle Radiožurnálu chce, aby to byl právě evropský soud v Lucemburku, kdo bude garantovat práva unijních občanů v Británii. S tím ale tamní vláda nesouhlasí.

Barnier spor označil za fundamentální, obě strany se ale neshodují také v názoru na budoucí práva rodinných příslušníků Evropanů na ostrovech a na další oblasti.

Britský ministr pro brexit David Davis po jednání zdůraznil, že k dohodě bude nutná pružnost z obou stran. Zároveň podle něj není možné čekat, že každé vyjednávací kolo přinese pokrok. Potvrdil, že Londýn je připravený dostát svým finančním závazkům. Shodu na britském závěrečném účtu jednání ale zatím nepřinesla.

Vyjednavači obou stran se znovu sejdou na konci srpna. Na podzim chce Barnier s lídry sedmadvacítky zhodnotit dosažený pokrok v jednání. Pokud dojde k dostatečnému posunu v současných tématech, je unie připravená zahájit debatu o podobě budoucích vztahů s Británií.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme