Spory ráckých politiků mohou ohrozit stahování amerických vojáků

Vnitropolitické spory v Iráku mohou ohrozit americký plán stahování vojáků z této země a jejich přesun do Afghánistánu. Iráčtí poslanci se totiž přou o volební zákon, což může oddálit termín hlasování chystaného na příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký voják. | Foto: US Department of Defense

S tím se ale může zpozdit i odchod Američanů, kteří by měli ještě dva měsíce po volbách dohlížet na klidné předání moci.

Volby iráckého parlamentu jsou zatím plánované na leden. Politici se ale stále přou mimo jiné o to, jak budou vypadat hlasovací lístky - jestli na nich budou pouze názvy stran, nebo i jednotliví kandidáti.

Někteří zákonodárci se bojí, že pokud voliči uvidí vytištěná jména, nedočkají se znovuzvolení. Není také jasné, jak volby zorganizovat v Kirkúku, kde doutná etnický konflikt mezi Araby, Kurdy a Turkmeny.

Americká generalita přitom předpokládá, teprve po volbách má začít plánované snižování počtu vojáků z dnešních 120 tisíc na 50 tisíc. Zatím platí, že toho má být dosaženo příští rok v srpnu.

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme