Spory v americké vládě ohledně útoku na Irák

Americký ministr zahraničí Colin Powell je proti osamocené vojenské akci Spojených států proti Iráku. Jak hlásí zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Miroslav Konvalina, Powellovo stanovisko je tak v rozporu s dosavadními výroky jiných členů Bushovy administrativy, kteří připouštěli jednostrannou operaci i bez podpory spojenců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plakát s portrétem Saddáma | Foto: ČTK/EPA
Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina o sporech v americké vládě

Colin Powell, klíčový muž Bushova kabinetu, který se v posledních týdnech k Iráku veřejně nevyslovoval, je proti jakékoli akci, do které by šly Spojené státy osamoceny. Šéf americké diplomacie se snaží vybudovat koalici podobnou té, která pomohla vyhnat irácká vojska z Kuvajtu na začátku 90. let.

Colin Powell nebyl nedávno pozván ke konzultacím na Bushův ranč, po kterých viceprezident Richard Cheney a ministr obrany Donald Rumsfeld volali po okamžitém preventivním úderu a připouštěli možný nesouhlas spojenců. Podle Cheneyho představuje rychlá operace proti Bagdádu menší rizika než pozdější reakce na to, co se zbraněmi hromadného ničení režim Saddáma Husajna udělá.

Prezident Bush se má začátkem září vrátit ze své pracovní dovolené a k Iráku se vyslovit. Na argumentaci Bílého domu netrpělivě čeká americký Kongres.

Podle nejmenovaných amerických důstojníků, které tento týden citoval izraelský list Maariv, Spojené státy zamýšlejí zahájit útok na Irák do 30. listopadu. Ofenzíva by měla trvat několik týdnů a skončit "účinnou likvidací" Saddáma Husajna.

Z řad západoevropských spojenců ale případný útok zatím podpořil pouze britský premiér Tony Blair. Naopak třeba francouzský prezident Jacques Chirac včera prohlásil, že americká akce bez mandátu OSN by odporovala mezinárodním pravidlům.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme