Spory v Nepálu se uklidnily, země bude mít maoistického premiéra

Politická situace v Nepálu se uklidňuje. Země má od počátku týdne nového premiéra, funkční období prozatímního parlamentu bylo o tři měsíce prodlouženo. Obnovení občanské války nebo ozbrojených střetů mezi maoisty a jejich odpůrci, kterých se v poslední době někteří komentátoři obávali, je tak zřejmě pro tuto chvíli zažehnáno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrámové náměstí v Káthmándú | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

„Nový premiér je z největší strany, je to maoista. A ti jsou odhodláni dokončit mírový proces do tří měsíců. Není však jasné, zda hlavní opoziční strany budou s maoisty spolupracovat,“ uvádí pro Rádio Česko editor listu Kathmandu Post John Narayan Parajuli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na situaci v Nepálu se ptal Johna Narayana Parajuliho redaktor Rádia Česko Roman Chlupatý

Pokud bude pokračovat mírová spolupráce mezi maoisty a hlavními opozičními stranami jako v posledních několika měsících, pak by se situaci mohla zklidnit. Dokončit by se měl nastartovaný mírový proces, nová ústava i příprava parlamentních voleb.

„Vše ale záleží na schopnosti dohodnout se. Lidé od nového premiéra hodně očekávají a věří mu. Patří mezi nejpopulárnější politiky,“ říká Parajuli.

Nepálskou politiku se v poslední době snaží ovlivňovat i dvě velmoci, Indie a Čína. „Nepál tradičně spadá do sféry vlivu Indie, která tam hrála významnou roli zejména po svržení krále. Během posledních několika měsíců se ale zdá, že Indové svůj přístup mění. Ne snad, že by přímo dávali od Nepálu ruce pryč, ale snaží se být konstruktivnější,“ míní Parajuli.

Číňané se zajímají hlavně o bezpečnostní a ekonomické otázky, vnitropolitická situace je příliš netrápí. Podle Parajuliho si obě mocnosti uvědomily, že je potřeba v Nepálu být, ale zároveň si udržovat jistý odstup. „Zjistily, že čím více se vměšují, tím horší to pro ně nakonec je,“ dodal v rozhovoru pro Rádio Česko editor listu Kathmandu Post John Narayan Parajuli.

Roman Chlupatý, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme