Správné rozhodnutí, hájil invazi do Iráku britský premiér

Premiér Gordon Brown podstoupil čtyřhodinový výslech před komisí pro vyšetřování irácké války. Ve své výpovědi mimo jiné uvedl, že Irák představoval hrozbu, kterou bylo nutné překonat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gordon Brown | Zdroj: ČTK

Gordon Brown nejprve vzdal hold britským vojákům, kteří položili životy v iráckém konfliktu, a řekl, že učinil správná rozhodnutí ze správných důvodů.

Vyjádřil ale politování, že neměl větší úspěch ve snaze přesvědčit Američany o plánování rekonstrukce Iráku, které bylo podle něj stejně důležité jako plánování války.

Premiér zároveň trval na tom, že britské síly dostaly veškerou výzbroj a výstroj, o kterou požádali. Celkové výdaje na válku v Iráku a v Afghánistánu podle Browna činily 18 miliard liber.

Na rozdíl od bývalého premiéra Tonyho Blaira, který vypovídal v lednu, vstoupil Gordon Brown do konferenční síně královny Alžběty II., kde komise pracuje, hlavním vchodem. Před síní se shromáždil jen malý počet demonstrantů.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme