Správní soud v Lipsku rozhodne o muslimských modlitebnách ve škole
Správní soud v Lipsku dnes rozhodne, zda budou muset být v některých v německých školách povinně modlitebny pro muslimy. Spor vyvolává v Německu už několik let bouřlivou debatu.
I když jde o spor jednoho studenta, půjde o průlomové rozhodnutí a řada škol čeká, jaký rozsudek soud vynese.
Německá společnost řeší tuto otázku stále více, zabývá se jí i armáda nebo nemocnice. Ve Fordu v Kolíně nad Rýnem, kde je početná turecká komunita, muslimové svoje modlitebny mají.
O muslimských modlitebnách mluvila v Odpoledním Radiožurnálu zpravodajka Klára Stejskalová
Muslimský student Yunus Mitschele zažalovat svou školu v Berlíně za to, že mu ředitel zakázal modlit – vykonávat náboženskou povinnost během školní docházky. Gymnázium se bránilo tím, že je státním zařízením, tedy sekulární institucí a nehodlá privilegovat žádné náboženské vyznání.
K prvnímu soudnímu procesu došlo už v roce 1997, tehdy soud rozhodl ve prospěch muslimského studenta, další instance to zvrátila a dnes rozhoduje správní soud.
V Německu žije velmi početná muslimská komunita. Existují obavy, že silně nábožensky založení studenti by mohli vyvíjet tlak na méně věřící, rituální modlitby s koberečky, na rozdíl od tichých modliteb, mohou ve školách vyvolávat určité napětí, což byl právě argument při druhém stání, kdy soud chlapcův požadavek na vlastní modlitební místnost zamítl.
Naopak generální sekretářka centrální rady muslimů v Německu vnímá zákaz jako omezení náboženských svobod. Od 15 let musí muslimové podle ní dostat možnost vykonávat své modlitební povinnosti – modlit se 5krát denně k Mekce a školy, které navštěvují muslimové, by jim k tomu měly vytvořit podmínky, i když prý není zapotřebí nějaký zvláštní prostor, stačí místo ve třídě.
Pokud dnes už 18letý Yunus Mitschele neuspěje, odvolá se ke spolkovému ústavnímu soudu v Karlsruhe.