Slovenská vláda souhlasila s používáním ruské vakcíny Sputnik V. K dispozici má 200 000 dávek

Slovenská vláda ve středu souhlasila se zahájením očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti nemoci covid-19. První zásilku očkovací látky země dostala již v březnu. Vakcínu dosud neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Vzhledem k nedostatku potřebných informací k ní nevydal stanovisko ani slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv. Rusko krok Bratislavy přivítalo. Slovenský kabinet o používání Sputniku V nerozhodl jednomyslně.

Bratislava/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Igor Matovič ještě jako premiér vítá dodávku vakcín Sputnik V na Slovensku (1. března 2021) | Zdroj: Úřad vlády SR

Vláda premiéra Eduarda Hegera podle zveřejněného usnesení uložila ministrovi zdravotnictví Vladimírovi Lengvarskému, aby do 7. června umožnil očkování zmíněnou vakcínou do počtu 200 000 dávek, které země již dovezla. Lengvarský už v úterý řekl, že používání Sputniku V povolí, pokud pro bude většina členů kabinetu.

Srbský prezident Vučić: Sputnik V je skvělá vakcína, jen jí nevyrábí dost. Geopolitika mě nezajímá

Číst článek

Vicepremiér a ministr hospodářství Richard Sulík před novináři odhadl, že pětimilionové Slovensko s ohledem na zájem lidí využije celou dovezenou zásilku Sputniku V, který je aplikován ve dvou dávkách.

Kupní smlouva umožňuje Slovensku odebrat až dva miliony dávek Sputniku V. Bratislava se ale dříve dostala do sporu s Moskvou kvůli způsobu testování vakcíny. Slovensko následně požádalo o testování Maďarsko, které tuto očkovací látku začalo používat už letos v únoru jako první členská země Evropské země.

Okolnosti samotného dovozu Sputniku V přispěly k prohloubení slovenské vládní krize, která vyústila v demisi tehdejšího premiéra Igora Matoviče. Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) a nynější ministr financí Matovič nákup Sputniku V podporoval a ještě jako ministerský předseda se zúčastnil i jeho dovozu na letiště v Košicích.

Očkování Sputnikem V

Nejmenší vládní strana Za lidi zahájení očkování Sputnikem V při hlasování kabinetu nepodpořila. Její šéfka a vicepremiérka Veronika Remišová se před novináři vyslovila pro používání pouze registrovaných vakcín. Strana Za lidi už dříve v tomto roce zablokovala schválení vládního usnesení o nákupu Sputniku V, navzdory tomu první zásilku ruské vakcíny letouny slovenské armády na Slovensko dopravily.

Na Slovensku končí po více než půl roce nouzový stav. Platnost většiny omezení umožní novela zákona

Číst článek

Ruský fond přímých investic (RDIF), který zodpovídá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, krok slovenské vlády přivítal. „Jsme potěšeni, že se Slovensko v očkování Sputnikem V přidalo k mnoha dalším národům,“ uvedl na twitterovém účtu věnovaném tomuto preparátu šéf RDIF Kirill Dmitrijev a konstatoval, že Slovensko nechalo „ověřit nejvyšší kvalitu vakcíny v certifikované unijní laboratoři.“

V dalším příspěvku se uvádí, že očkování ruskou vakcínou „zpozdila o tři měsíce dezinformační válka proti Sputniku V na Slovensku“ a že výrobci vakcíny jsou nyní rádi, že se problémy podařilo vyřešit.

Alespoň první dávku některé z vakcín proti covidu-19 dostalo na Slovensku dosud zhruba 30 procent obyvatel. Země v současnosti používá hlavně vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Očkování nových zájemců vakcínou od společnosti AstraZeneca úřady dříve pozastavily hlavně kvůli nedostatečným dodávkám této očkovací látky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme