Portugalsko 2:1 Česko

Vraťte Sputnik V, žádá Rusko Hegerovu vládu. Slovensko čelí obvinění, že porušilo podmínky kontraktu

Slovensko podle státního Ruského fondu přímých investic, který má na starosti zahraniční marketing vakcíny Sputnik V, porušilo kontrakt na dodávku této očkovací látky. Fond proto požádal slovenskou vládu, aby vrátila zásilku vakcín Sputnik V, uvedla agentura Reuters. Slovenský lékový ústav pochybení odmítl.

Aktualizováno Moskva/Bratislava (Aktualizováno: 18:39 8. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dosavadní slovenský premiér Igor Matovič (vlevo) a jeho nástupce Eduard Heger (vpravo) navštívili v Bratislavě prezidentku Zuzanu Čaputovou, která přijala Matovičovu demisi a dosavadního ministra financí Hegera pověřila sestavením nové vlády

Slovenský expremiér Igor Matovič (vlevo) a současný premiér Eduard Heger (archivní foto) | Zdroj: Kancelář prezidenta SR

Ruský fond přímých investic podle agentury TASS sdělil, že slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv porušil smlouvu tím, že zadal testování zásilky vakcín Sputnik V dodaných na Slovensko laboratoři, která není součástí sítě oficiálních laboratoří Evropské unie, přestože tato síť laboratoří je dostupná.

Sputnik V poslal na Slovensko odlišnou látku, tvrdí tamní lékový ústav. Výrobce to označil za nesmysl

Číst článek

Fond uvedl, že rovněž požádal o zaslání šarže do speciálně certifikované laboratoře k dalším kontrolám.

Laboratoře Evropské unie kontrolují vakcíny registrované v EU, což Sputnik V není, reagoval slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv na ruskou výtku o porušení dohody.

Lékový ústav ve čtvrtek oznámil, že jednotlivé šarže ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19 patrně nemají stejné vlastnosti.

Potvrdil také dřívější informace, že dodávka zmíněné očkovací látky na Slovensko se liší od Sputniku V, která byla použita v testech a studiích, jež publikoval odborný časopis Lancet.

„Podle publikovaných zpráv by se Sputnik V měl používat přibližně ve 40 zemích světa, ale tyto vakcíny spojuje jen název. Není prokázaná srovnatelnost a konzistentnost různých šarží vyrobených na různých místech. Ve vícero případech se jeví, že jde o vakcíny s rozdílnými vlastnostmi,“ uvedl lékový ústav.

Zmíněné rozdílné vlastnosti jednotlivých dávek Sputniku V se podle ústavu týkají například složení a způsobu výroby vakcíny.

Slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv také sdělil, že země získala ruskou vakcínu, která není shodná s tou látkou, kterou by měla posoudit Evropská léková agentura. A dodal, že od ruského výrobce vakcíny nedostal asi 80 procent požadovaných údajů v souvislosti se Sputnikem V.

Prezident chce do Česka mermomocí dostat Sputnik V, proto musel Blatný odejít, soudí komentátor Honzejk

Číst článek

Ruský fond přímých investic podle agentury Reuters tvrdí, že všechny šarže jsou stejné.

Bratislava dosud nerozhodla, zda bude Sputnikem V očkovat obyvatele.

Kvůli dodávkám ruské vakcíny je nyní v Moskvě slovenský ministr financí a expremiér Igor Matovič, který její nákup prosadil ještě z pozice předsedy vlády navzdory odporu části koalice.

Okolnosti dovozu první zásilky ruské vakcíny na Slovensko v březnu prohloubily vládní krizi, která vyústila ve výměnu premiéra i ministra zdravotnictví.

Igor Matovič ještě jako premiér vítá dodávku vakcín Sputnik V na Slovensku (1. března 2021) | Zdroj: Úřad vlády SR

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme