Dosud největší krize. Nákup ruských vakcín Sputnik V otřásá slovenskou vládní koalicí

Slovenská vláda se ocitá v zatím největší krizi od svého vzniku, od kterého uplyne za pár dní teprve rok. Spustil ji nestandardní nákup ruských vakcín Sputnik V, o kterém předem téměř nikdo nevěděl, až na premiéra Igora Matoviče. Momentálně dva ze tří jeho koaličních partnerů jednají o tom, jak a jestli vůbec pokračovat dál v současném vládním složení.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současná slovenská vláda na snímku z března 2020 | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Vedení nejmenší koaliční strany Za ľudí jednalo do pozdních nočních hodin, právě v něm se mluví nejvíce o potenciálním odchodu z vlády. Jeho předsedkyně Veronika Remišová jela odpoledne za prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Ještě předtím ale hlavu státu navštívil předseda strany Sloboda a solidarita a ministr hospodářství Richard Sulík. Právě z jeho úst zazněla zatím nejrazantnější slova o potřebě rekonstrukce vlády.

„Premiér proti sobě poštval prakticky všechny. Média, prezidentku, koaliční partnery, různá sdružení a širokou veřejnost. Nemůžeme před tím už zavírat oči. Nechceme podpořit předčasné volby, ale rekonstrukci vlády. Podpoříme rekonstrukci vlády, při které musí jít na stůl všechny jména této vlády,“ uvedl Sulík.

Lockdown jsme měli jen na papíře, na ventilaci se už každý nedostane, říká šéf lékařských odborů na Slovensku

Číst článek

Stejně jako šéf Slobody a solidarity i předseda parlamentu a lídr strany Sme rodina Boris Kollár chce jednat se všemi představiteli koalice. Kollár ale vyzývá spíše ke smíření, ve svém mimořádném prohlášení vyzval kolegy z vlády, aby se přestali přít přes média a všichni společně usedli ještě ve středu odpoledne k jednomu stolu.

Čaputová o akci nevěděla

Premiér Matovič v reakci na koaliční krizi nákup ruské vakcíny obhajoval. Koalice by podle něj měla ukázat, že jí na lidech záleží, protože zdraví a životy jsou na prvním místě. Na rozdíl od svých kolegů zatím potřebu řešit nastalou situaci s prezidentkou Zuzanou Čaputovou necítí. Hlavu státu obešel i při nákupu neregistrované ruské vakcíny Sputnik V.

O tom, že do Moskvy míří slovenský vládní letoun, neměla vrchní velitelka ozbrojených sil žádné informace. To, že si předseda vlády uspořádal v pondělí večer nečekaně tiskovou konferenci na letišti, kam zásilky s ruskou vakcínou přistávaly, ji stejně jako jeho koaliční partnery překvapilo.

„Týdny posloucháme výzvy, abychom s vakcínami nehráli geopolitické hry, a potom jsme svědky okázalého vítání, které příchod vakcíny Sputnik V na Slovensko provázelo,“ reagovala prezidentka.

Čaputová nechce sahat na právo lidí rozhodnout se pro očkování ruskou vakcínou, ale vyzývat je k tomu prý nebude.

Slovensko bude očkovat vakcínou Sputnik V. Matoviče kvůli tomu kritizuje opozice i koaliční partneři

Číst článek

„Stali jsme se druhou zemí Evropské unie, která udělila použití vakcíny Sputnik V výjimku. Tento krok není projevem odvahy nebo důkazem diplomatického úspěchu, je to spíše rezignování na pravidla, kterými se v medicínských otázkách řídíme a která garantují nejvyšší standardy bezpečnosti pro lidi,“ dodala Čaputová.

Předchozí odmítnutí

O nákupu ruské vakcíny hlasovala slovenská vláda před dvěma týdny, právě kvůli nesouhlasu strany Za ľudí návrh premiér Matoviče neprošel. Politici zdůrazňují, že problémem není původ vakcíny, ale fakt, že si Rusko stále ani nezažádalo o registraci látky u evropských orgánů.

Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok (SaS) označil vakcínu za nástroj hybridní války, který namísto aby léčil, rozděluje lidi. Veřejně se zároveň ohradil proti tomu, že premiér osobně vítal dodávky z Ruska, když tak nečinil při příjezdu vakcín britské společnosti AstraZeneca, americké společnosti Moderna nebo očkovacích látek od konsorcia Pfizer/BioNTtech.

Očkovat vakcínou Sputnik V by se podle vlády mohlo už za dva týdny. Speciální výjimku pro užívání neschválené látky podepsal ministr zdravotnictví. Vyplývá z ní ale, že lékaři budou podávat vakcínu pacientům na svou osobní zodpovědnost. V první várce dorazilo na Slovensko 200 tisíc dávek vakcíny, Matovič prý s Ruskem dohodl nákup dvou milionů.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme