Sraz sudetoněmeckého landsmanšaftu apeluje na českou vládu

V německém Augsburgu začal tradičními apely na českou vládu sraz Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Podle řečníků by se Praha neměla bránit dialogu se sudetskými Němci. Zazněla tu ale taky pochvalná slova na některé "pragmatické" signály ze strany českých představitelů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bavorské tradice

bavorské tradice | Foto: Jiří Hošek

"Vyzývám vládu v Praze, aby se oprostila od hysterického strachu z otevřeného dialogu se sudetskými Němci," prohlásil předseda landsmanšaftu Bernd Posselt ve svém jinak poměrně smířlivě orientovaném proslovu. Ocenil, že Mirek Topolánek, jako vůbec první předseda české vlády, zdvořile, byť odmítavě odpověděl na pozvání k účasti na Sudetoněmeckém srazu. Podle Posselta se ale český premiér mýlí, když tvrdí, že by jeho přítomnost na setkání landsmanšaftu nic nezměnila na česko-německých vztazích.

Státní tajemník ministerstva vnitra Peter Altmaier, který v Augsburgu zastupuje spolkovou vládu, dal vysídlencům naději, že ještě nikdy nebyla realizace "viditelné připomínky poválečného vyhnání" tak blízko, jako právě teď. Na mysli měl zamýšlenou výstavbu dokumentačního střediska zabývajícího se vyhnáním. To by s největší pravděpodobností mělo vzniknout v Berlíně.

Bavorská ministryně práce Christa Stewensová, která má v zemské vládě záštitu nad sudetskými Němci, připomněla, že kromě vzniku Centra proti vyhánění by si Německo mělo osudy poválečných vysídlenců připomínat i státním svátkem, nebo tzv. významným dnem.

Taky Stewensová ocenila "pozitivní pragmatismus" české vlády. Ministryně výslovně pochválila přístup šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga, který to, co se po druhé světové válce Němcům ze střední a východní Evropy stalo, podle ní označil jednoznačně slovem "vyhnání."

Hesenský ministerský předseda a místopředseda CDU Roland Koch se stal letošním držitelem Ceny Karla IV., nejvyššího ocenění sudetských Němců. Podle Kocha nesmíme dělat rozdíl mezi oprávněným a neoprávněným vyhnáním. Hesenský premiér se přidal k tradiční kritice na adresu tzv. Benešových dekretů když prohlásil, že "nepatří do celoevropského právního řádu." Českou vládu pak vyzval, aby se dále nebránila rozhovorům s německými vysídlenci."

Letošní setkání je výjimečné také tím, že se na něm naposledy v roli bavorského premiéra představí tradiční obhájce zájmů vysídlenců Edmund Stoiber.

Jiří Hošek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme