Srážku vlaku s autobusem na Slovensku nepřežilo 12 lidí

Nehoda u osady Polomka nedaleko Brezna se zařadila mezi nejtragičtější v historii Slovenska. Při sobotní srážce motorového vlaku s autobusem tam na nechráněném železničním přejezdu zemřelo dvanáct lidí, dalších 20 je zraněno. Slovenská vláda vyhlásila na neděli státní smutek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srážka vlaku a autobusu

Srážka vlaku a autobusu | Zdroj: ČTK

Tragédie se stala po deváté hodině ráno. Pravděpodobně ji zavinil řidič autobusu, který se údajně pokoušel na přejezdu přeřadit rychlost a nestihl z něj odjet.

"Podle předběžných informací autobus vjel na nechráněný přejezd poté, co nedal přednost přijíždějícímu vlaku z levé strany, načež došlo k velmi silnému nárazu," uvedl ministr vnitra Robert Kaliňák.

V autobuse, který se po nárazu převrátil, bylo 37 cestujících. Jednalo se o zájezd lyžařů z Bánoviec nad Bebravou do nedalekého lyžařského střediska. K cíli jim zbývalo doslova jen pár metrů. Oběťmi jsou pouze dospělé osoby, mezi nimi i manželské páry, po nichž zůstaly děti.

Na místě nehody zasahovaly tři vrtulníky a devět sanitek. Šest nejvážněji zraněných odvezli záchranáři do Banské Bystrice. Je mezi nimi i sedmnáctiletá dívka s těžkým poraněním páteře. Příbuzným postižených jsou v Polomce i Bánovcích k dispozici psychologové a krizové linky.

Přejezd u Polomky označují místní lidé jako velmi nebezpečný, tragické nehody se tam staly už dříve. Místo je označené jen výstražným křížem, světelná signalizace chybí. Někteří si proto myslí, že ministr dopravy Ľubomír Vážny by měl přijmout politickou odpovědnost a odstoupit. Ten to ale odmítl s tím, že takové označení musí stačit. "Na Slovensku je více než 1200 takových nechráněných železničních přejezdů," argumentoval ministr.

Premiér Robert Fico svolal na večer mimořádné zasedání vlády, po němž oznámil, že kabinet vyhlašuje na neděli jednodenní státní smutek. "Přivítal bych i od televizí, ať už veřejnoprávní nebo komerční, aby přizpůsobily vysílání státnímu smutku. Rovněž bych přivítal, aby byly zrušené i politické diskuze," prohlásil Fico. Soustrast pozůstalým po obětech vyjádřil rovněž prezident Ivan Gašparovič.

Sobotní nehoda patří k nejtragičtějším v historii Slovenska. V září 2007 zahynulo po po havárii autobusu u Hriňové pět lidí. V roce 2003 po havárii autobusu u Hriňové přišlo o život třináct osob.

Martin Hromádka, Katarína Brezovská, Marta Vybošteková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme