Srážky tibetských demonstrantů s policií ve Lhase nepřežilo deset lidí

Oficiální čínské zdroje uvádějí nejméně deset mrtvých při včerejších srážkách tibetských demonstrantů s čínskými pořádkovými silami ve správním středisku Lhasa. Rozvášněný dav Tibeťanů zapaloval auta i obchody etnických Číňanů, kteří jsou v horské provincii vnímáni jako vetřelci. Peking kvůli tomu postavil do ulic Lhasy tanky a pohrozil tvrdým úderem. Čínské vedení, které si mezitím opětovně zvolilo Chu Ťin Taa prezidentem, kvůli tomu čelí mezinárodní kritice, která se dotýká i letní olympiády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protivládní nepokoje ve Lhase | Foto: AFP

Podle vládní agentury Sinchua jsou mezi oběťmi převážně obchodníci. Cizincům, kteří pobývají ve Lhase jako turisté, se nic nestalo. Alespoň to tvrdí agentura Sinchua.

V každém případě jde o brutální zásah čínských jednotek. Navíc krátce před zahájením Letních olympijských her v Pekingu a dalších čínských měst. Čína kvůli nim již předem slíbila Mezinárodnímu olympijskému výboru i mezinárodnímu společenství, že zlepší dodržování lidských práv i náboženských svobod v zemi. Jak ale uvádí organizace Amnesty International, současný zásah jen potvrzuje opak, tedy zvyšující se represe.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme