Srbové cítí určité zklamání z uznání nezávislosti Kosova českou vládou

Bez hysterie vzali v Srbsku na vědomí rozhodnutí české vlády uznat samostatnost Kosova. Kabinet Mirka Topolánka to schválil včera na výjezdním zasedání v Teplicích. Politici v Srbsku se k tomu zatím nevyjadřují, řada obyčejných lidí ale cítí určité zklamání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovo - Priština | Foto: cs.wikipedia.org

Reakce Srbů na české uznání Kosova jsou zatím velmi umírněné, i když převládá rozčarování a zklamání. "Není to v pořádku, není to dobré. Jsem překvapený. Já myslím, že Česko s tím teď nemá co dělat - přišlo to na řadu a Američané si myslí, že je to potřeba," míní někteří Srbové.

Větší prostor uznání nezávislosti Kosova českou vládou věnuje nejrozšířenější deník Blic, který zmiňuje vývoj českého stanoviska a prosrbský postoj české veřejnosti.

Samostatnost Kosova zatím uznalo na 40 zemí, mezi prvními Spojené státy americké, Japonsko, Velká Británie, Austrálie nebo Německo. Z 27 členů Evropské unie tak dosud učinilo 20 zemí. Rozhodně proti diplomatickému uznání nového státu jsou kromě samotného Srbska také Rusko a Čína.

Předmětem útoku skupiny kosovských Albánců se stal český autobus

Skupina kosovských Albánců házela kameny na český autobus. Jeli v něm prosrbští aktivisté, kteří vezli kosovským Srbům mezinárodní pomoc včetně léků. Jde především o vysokoškolské studenty a o členy petičního výboru proti uznání Kosova.

Albánské a srbské obce jsou rozmístěny na území Kosova nerovnoměrně. K incidentu došlo u kosovského města Dečani. Vysokoškolští studenti a petiční aktivisté mají ve městě Kosovska Mitrovica uspořádat protestní demonstraci proti rozhodnutí české vlády uznat Kosovo.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme