Srbové na severu Kosova odmítli v referendu kosovské instituce

Srbové, kteří žijí v severní oblasti převážně albánského Kosova, dali jasně najevo, že neuznávají jeho instituce. Do dvoudenního referenda se jich zapojilo 75 procent a skoro všichni odmítli kosovskou vládu i úřady.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum v Kosovu

Referendum v Kosovu | Zdroj: ČTK

„K referendu přišlo 75 procent oprávněných voličů, z nich 99,5 procenta odpovědělo, že nepřijímá instituce Republiky Kosovo,“ upřesnil v Ozvěnách dne odborník na Balkán z ČRo 2 Martin Ježek. Na severu Kosova žije celkem 35 tisíc Srbů.

I když z referenda nevyplývají žádné právní dopady, jeho vypsání kritizovaly Bělehrad, Priština i Evropská unie. Ta by chtěla vidět smířlivější vztahy mezi Srbskem a Kosovem dříve, než Srbsku udělí status kandidátské země.

Datum, na kdy Srbové referendum vyhlásili, bylo zvoleno symbolicky. Kosovo si totiž zítra připomene 4 roky od vyhlášení nezávislosti a Srbsko v těchto dnech slaví svůj Den státnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Referendum Srbů v Kosovu komentoval Martin Ježek z ČRo2 v poledních Ozvěnách dne

Podle balkanologa Filipa Tesaře byly pohnutky ke kritice, která se na kosovské Srby za referendum snesla, u každé strany jiné.

„Vláda v Bělehradě si myslím to kritizovala hlavně z formálních důvodů, protože nechce, aby to ohrozilo její šanci získat kandidátský status. V Bruselu to kritizovali z velkého odstupu; vnímali to jako nestandardní krok, který v řešení té situace nemá co dělat, jako nátlakový prvek.“

„A v Prištině je to samozřejmě kritizováno hlavně z emotivních důvodů, protože to v očích Albánců, politiků i obyčejných lidí, jakoby napadá tu příliš čerstvou a ještě ne úplně pevnou státnost,“ uvedl Tesař.

Přehrát

00:00 / 00:00

Balkanolog Filip Tesař téma rozebral ve Světě o druhé

Opětovné připojení severního Kosova k Srbsku, jak by si tamní Srbové přáli, podle Martina Ježka reálné v tuto chvíli není, i když se o této možnosti mluví. Takový scénář ale nepodporují ani Spojené státy, ani EU.

„Ale například bývalý koordinátor Paktu stability pro jihovýchodní Evropu, rakouský diplomat Erhard Busek přišel s tím, že by se měla vůle obyvatel severního Kosova nějakým způsobem respektovat, dokonce přišel s návrhem, že by si Srbsko a Kosovo mohly některé oblasti vyměnit. Takže jak vidíme, situace zatím není ještě stabilizovaná a všechno to bude mít určitě další vývoj,“ konstatoval odborník na Balkán.

mta, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme