Srbové plánují rozdělit Kosovo na dvě části

Srbsko uvažuje o možnosti rozdělit Kosovo a tím vyřešit spor o tuto provincii. Bělehrad má jednat s Ruskem o zablokování procesu osamostatňování Kosova. Bělehrad totiž odmítá, aby se Kosovo oddělilo od Srbska. Přesně to ale Priština požaduje. Nový návrh zvláštního zmocněnce OSN Marttiho Ahtisaariho Kosovu přiznává četné atributy suverenity jako jsou státní symboly či ústava. Den přijetí ústavy chce vláda vyhlásit Dnem nezávislosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martti Ahtisaari | Zdroj: ČTK

Jakékoliv dělení Kosova odmítl kosovský premiér Agim Čeku. Podle něj Srbové nebudou vyhlašovat vlastní stát, tak jako to počátkem 90. let udělali v Chorvatsku.

Podle televize B 92 by se rozdělením provincie zcela změnilo uspořádání Balkánu. Srbsko zřejmě bude bojkotovat další jednání o návrhu Marttiho Ahtisaariho. Není ale zatím jasné, jak se zachová Rusko, které může vetovat rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Jedině ta může právně stvrdit definitivní řešení statutu provincie.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme