Srbové připravují zákon na potírání azylové turistiky

Srbsko připravuje změnu zákona, která by zarazila rostoucí počet podvodných žádostí svých občanů o azyl v zemích Evropské unie. Podle srbského vicepremiéra Božidara Djeliče jsou takové žádosti neoprávněné a poškozují přibližovací proces země k Evropské unii. Změna zákona by umožnila mimo jiné organizátory takové „azylové turistiky“ zatknout.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova srbského parlamentu

Budova srbského parlamentu | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Podle unijního statistického úřadu Eurostat bylo za loňský rok v zemích EU podáno 257 000 žádostí o azyl, z toho 17 700 bylo od srbských občanů, což je sedm procent.

„Je to komplikované tím, že 90 až 95 procent žadatelů o azyl, kteří se označují jako občané Srbska, jsou Albánci z Kosova nebo z jižního Srbska nebo Romové, tedy nejsou občany Srbska a dokumenty získávají podvodně, popřípadě podplácením srbských policistů. To přiznal i ministr vnitra Ivica Dačič,“ říká odborník na Balkán Matyáš Zrno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na Balkán Matyáš Zrno vysvětluje ve Světě o jedné důsledky srbské azylové turistiky

Srbsko již zavedlo změny na hranicích, srbští pohraničníci například vracejí podezřele vypadající jedince, kteří nemají zpáteční jízdenku, nebo kontrolují, zda nemají větší množství peněz na pobyt v některé ze zemí EU.

Země usiluje o integraci do Evropské unie, jejímu uskutečnění však brání jak problémy uvnitř Srbska s uplatňováním a vymahatelností práva a se vztahem ke Kosovu, tak i na malé vůli evropských zemí k rozšiřování Unie na východ či jihovýchod.

Srbové nebo falešní Srbové žádají nejčastěji o azyl ve Švédsku, Norsku a Německu.

Vladimír Kroc, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme