Srbové první den cestují do zemí "Schengenu" bez víz

Mnozí z nás si pamatujeme na chvíli, kdy se nám před dvaceti lety otevřely brány do Evropy. Dnes se něco podobného stalo i Srbsku, které bylo po celou tu dobu v izolaci. Možná překvapí, že hraniční linie nezažily takové dlouhé fronty, jako kdysi u nás. Balkánský zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev zaznamenal atmosféru na hraničním přechodu do Maďarska v Horgoši.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cestující na letišti v Bělehradě

cestující na letišti v Bělehradě | Zdroj: ČTK

Víza přestala platit. Přibližně stovka obyvatel nedaleké obce Kanjiža vyrazila pěšky k maďarské hranici. Byl mezi nimi i doktor Gábor Lodi. Pro něj i ostatní to bylo splnění snu. "Jestli opravdu přejdeme hranici do Maďarska bez víz, tak myslím, že mi vyhrknou slzy."

Symbolicky prošli přesně o půlnoci z jedné strany hranice na druhou, nechali si potvrdit své zbrusu nové biometrické pasy a vrátili se zpět.

Do maďarského Segedínu se vyjeli autobusem podívat mladí studenti. "Strávíme tam pár hodin a vrátíme se nazpátek. Abychom to prorazili a byli mezi prvními Srby, kteří vycestují bez víz. Tam se jen projdeme a pojedeme domů."

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu Jaromíra Janeva ze srbsko-maďarské hranice v Horgoši

O půlnoci se sem vydali jen nadšenci, nevěřící Tomášové, kteří si to chtěli ověřit na vlastní kůži, anebo ti, kteří to měli v popisu práce a celé to spoluorganizovali.

"Trvalo nám to dvacet let, abychom se znovu stali tím, čím jsme kdysi byli. Trvalo to dlouho, ale lepší pozdě, než nikdy," řekl Českému rozhlasu šéf srbské diplomacie Vuk Jeremič.

V průběhu jedné hodiny po půlnoci tu napočítali přes dvě stě turistů. Během dneška už ale pohraniční policisté zaznamenali jen běžný provoz, jako o kterékoli jiné sobotě. Jednak tu slaví svátek Svatého Nikoly, jednak se ukázalo, že to není pouhá bublina, která zase splaskne. Zapůsobil i silný mráz a hluboké kapsy.

Zpravodaj ČRo se ptal srbských rodin, překračujících hraniční čáru, co to pro ně znamená? "Cítíme se dobře, výborně," řekl pán v letech a jeho manželka dodala, že je vyslyšel Bůh.
"Mně to připadá normální. Já jsem jezdil i dřív s vízem, každý druhý třetí den."

Myslím si, že to vystihl, dodává ze srbsko-maďarské hranice zpravodaj Jaromír Janev. Je to vlastně normální.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme