Srbové si těžce zvykají na čerstvý zákaz kouření

Zpřísněný protikuřácký zákon vyhnal srbské kuřáky na ulice a do parků. Ve veřejných místnostech ani na pracovišti už totiž kouřit nesmějí a restaurace musí vyčlenit část prostoru pro nekuřáky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zapálená cigareta | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ulice a náměstí v centru Bělehradu jsou poseté nedopalky. Protikuřácký zákon sice platí, ale na dostatek popelníků nikdo nepomyslel. Lavičky a dětská hřiště, jak píše list Blic, zaplnili kouřící úředníci, prodavačky, lékaři, studenti, profesoři nebo herci.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Srbsku natáčel zpravodaj Martin Dorazín.

Srbové, jako náruživí kuřáci, zatím využívají téměř letního počasí, aby naplnili literu zákona. Ten zakazuje kouření ve všech uzavřených veřejných místech i na pracovištích. Zákon zvlášť zmiňuje i média, proti čemuž se bouří tradičně silně kouřící novinářská obec.

Všechny velké mediální instituce už vyhnaly kuřáky za brány podniku. Zapálit cigaretu si Srbové mohou pouze v restauracích, kavárnách a barech o ploše menší než osmdesát metrů.

Nekuřácké poloviny většiny restaurací proto zejí prázdnotou, zatímco v druhé části si není kam sednout. Pokuta pro majitele restaurace, obchodu nebo správce úřadu není malá. Činí od pěti do deseti tisíc eur. V Srbsku kouří osmatřicet procent mužů a třicet procent žen.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme