Srbové tradičně na Štědrý večer pálí suché dubové větve

Srbsko prožilo svůj Štědrý večer podle Juliánského kalendáře. Ani nepřetržitý déšť neodradil několik stovek lidí od tradičního pálení suchých dubových větví a listí u největšího pravoslavného chrámu na světě - svatého Sávy v Bělehradě. Tento zvyk symbolizuje rozdělání ohně v betlémské jeskyni pro zahřátí nejslavnějšího novorozeněte.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravoslavný chrám sv. Sávy v Bělehradě | Foto: City of Beograd

Snad nejsilnější srbské tradici předcházely bohoslužby. I přes deštivé a chladné počasí byla většina hlavních chrámů plná. Hodně obyvatel Bělehradu ale nevěřilo, že k tradičnímu pálení takzvaného badnjaku vůbec dojde.

Několik set ale vydrželo, než představitelé srbské pravoslavné církve došli k názoru, že déšť nepřestane.Od okamžiku, kdy se zpráva po metropoli rozšířila, stále rostl počet lidí, kteří se chtěli na slavnostním aktu podílet.

Pravoslavní věřící v Srbsku jsou známí velkým množstvím tradičních zvyků, které se udržují v širokém měřítku. Jaromír Janev, Český rozhlas, Bělehrad.

Jaromír Janev, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme