Srbové v severním Kosovu hlasují o uznání kosovských úřadů

Srbové na severu Kosova rozhodují v referendu, zda akceptují instituce takzvané Republiky Kosovo. Očekává se, že výsledkem bude jasné NE. Referendum se koná krátce před čtvrtým výročím vyhlášení nezávislosti Kosova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum v Kosovu | Zdroj: Reuters

Někdejší srbská provincie Kosovo jednostranně vyhlásila nezávislost na Srbsku 17. února 2008. Země má necelé dva miliony obyvatel, asi 90 procent populace tvoří kosovští Albánci, kosovských Srbů tam žije celkem asi 120 tisíc. Referendum vypsaly v prosinci městské rady v Kosovské Mitrovici, Leposaviči, Zubinu Potoku a Zvečanu ovládané srbskými nacionalisty.

Hlasování se účastní přes 40 tisíc Srbů ze severní oblasti, která hraničí se Srbskem. Srbové z jižních oblastí Kosova v referendu nehlasují. Zpravodajové si všímají, že kosovští Srbové stále odmítají snahu Prištiny o jejich integraci a že svou podřízenost úřadům kosovských Albánců podle všeho odmítnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velvyslanec ČR v Kosovu Jiří Doležel ve Světě o desáté

„Podle našeho očekávání referendum legálně žádné dopady mít nebude. Dopady referenda mohou být pouze v oblasti bezpečnostní na severu Kosova, mohou bez pochyby přispět ke zvýšení napětí v oblasti,“ řekl velvyslanec ČR v Kosovu Jiří Doležel. Srbové jsou v Kosovu soustředěni do dvou oblastí.

„Je to v první řadě severní Kosovo kolem administrativního centra města Mitrovice, potom na jihu v pohraničí s Makedonií. Situace na severu je v současné době diametrálně odlišná od zbytku země. Kosovští Srbové na severu se do dnešního dne politicky neintegrovali do kosovské reality,“ přiblížil Doležel.

Helena Berková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme