Srbská menšina v Mitrovici se obává příchodu kosovských pohraničníků

Napětí na severu Kosova roste. Tamní srbská menšina, žijící převážně na severu, s obavami očekává příchod kosovských celníků a pohraničníků na poslední dva hraniční přechody, které ještě nejsou plně pod kontrolou kosovských úřadů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nad srbskou Mitrovicí ční nově postavený pravoslavný kostel | Foto: Tomáš Adamec

Srbové proto blokují silnice, které vedou k přechodům. Na jejich barikádách natáčel náš zvláštní zpravodaj Martin Dorazín.

Jen několik kilometrů od Mitrovoce jsou barikády. Tamní ženy vidí příčinu v odtržení a uznání Kosova. Z většinového národa se Srbové stali menšinou a bojí se, že jim kosovští Albánci veškerá příkoří vrátí i s úroky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jen několik kilometrů od Mitrovice natáčel zravodaj ČRo Martin Dorazín

Lidé, kteří žijí u barikády, nechtějí moc mluvit.

„My tady žijeme po staletí. Tato země je nasáklá srbskou krví. Albánci se tady roztahují, protože jejich ženy rodily mnohem více dětí než srbské. Proč nikdo nemluví o třech stech tisících Srbů, kteří odsud utekli po roce 1999? O tom mlčí i naše vláda, nesmí o tom mluvit, jinak by dostala ránu od západních fašistů,“ rozhořčeně reaguje Zoran, jeden z obránců barikády.

Následuje historický výklad o tom, jak kosovští Albánci systematicky vytlačovali srbský živel z Kosova:

„Srbsky se to řekne ‚hřát si hada na prsou‘. Za nás si tady žili jako v bavlnce - v porovnání s Albánií. Měli všechno, ale pořád se chtěli oddělit. Byli a jsou fantasticky zorganizovaní. To bychom se od nich měli naučit. O všech rozhoduje vůdce rozvětveného rodu a všichni mu odevzdávají výplatu. Za tyto peníze pak vykupují srbské majetky.“

Prakticky pro celé Kosovo je typický nízký věkový průměr populace. | Foto: Tomáš Adamec

Silnici kolem barikády kropí vodou pan Jovan. Bydlí hned vedle a vůbec mu není do řeči:

„Odsud se ani nehnu. Tady jsem se před šedesáti lety narodil a tady umřu. Nemám nic proto jiným národům, ale my tady jsme doma. I když, co je za život? Tohle není život důstojný člověka.“

Přímo do Kosova zavítá také Speciál Martina Veselovského. Debatu se zástupci armády i státu vysílá od 17 hodin Radiožurnál, v živém videopřenosu ji můžete sledovat na zpravy.rozhlas.cz, kde také bude od 18 do 18.30 hodin diskuse pokračovat.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme